Tek elektronlu kuantum nokta yapılarda manyetik alan etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of magnetic field on the single-electron quantum dot structures
  1. Tez No: 467429
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında tek elektronlu kuantum nokta yapıların dış manyetik alan etkisi pertürbasyon yöntemiyle incelendi. Sonlu derinlikli potansiyelle sınırlandırılmış merkezinde hidrojen benzeri safsızlık olan parabolik potansiyele sahip, tek elektronlu kuantum nokta yapı ele alındı. Sistemin dalga fonksiyonları Slater Tipi Orbitallerin (STO) lineer kombinasyonu şeklinde kuruldu. Kuantum Genetik Algoritma (KGA) tekniği ile bu yapı için Schrödinger denkleminin olası çözümleri bulundu. Bu çözümler kullanılarak tek elektronlu kuantum nokta yapının enerjilerinin beklenen değerleri Hartree-Fock-Roothaan (HFR) metodu kullanılarak hesaplandı. Bu nokta yapının taban ve bazı uyarılmış enerji seviyelerine paramanyetik ve diamanyetik terimden gelen katkılar kuantum nokta yarıçapına ve sınırlandırıcı potansiyel yüksekliğine bağlı olarak incelendi. Yapılan hesaplamalarda küçük nokta yarıçaplarında uzaysal sınırlandırıcı etkisi olurken, büyük nokta yarıçaplarında manyetik alanın etkisi olduğu görülmüştür. Buna ilaveten manyetik alan, seviyelerdeki enerji dejenereliğini ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of external magnetic field in single electron quantum dot structures was investigated by perturbation method. A single-electron quantum dot structure with parabolic potential confined infinite potential, which located is hydrogen-like impurity at its center, was addressed. The wave functions of the system were established as a linear combination of Slater Type Orbitals (STO)s. Possible solutions of the Schrödinger equation for this structure were found using Quantum Genetic Algorithm (KGA) technique. Using these solutions, the expected values of the energies of single electron quantum dots were calculated using Hartree-Fock-Roothaan (HFR) method. The contributions of this dot structure from the paramagnetic and the diamagnetic term to the base and some excited energy levels were investigated in terms of the dot radius and the confining potential height.In the calculations made, it is seen that the effect of the magnetic field in the large point radii is the effect of the spatial limiter in the small dot radii. In addition, the magnetic field removes the energy degeneracy in the levels.