Microscopic fuel consumption modelling for haulage trucks using discrete-event simulation
Ayrık olay simulasyonu ile nakliye kamyonları için bir mikroskobik yakıt tüketim modeli geliştirilmesi
- Tez No: 670471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Madencilik sektörü, makine yoğun sektörlerden biridir ve madenlerde gerçekleştirilen operasyonların birçok aşamasında fazla miktarda enerji tüketilmektedir. Bu operasyonlar arasında nakliye, büyük miktardaki enerji tüketiminden sorumludur. Bir tür fosil yakıt olan dizel yakıt, nakliye operasyonlarında kamyonlar için enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Kamyonlar çok fazla miktarda yakıt tüketirler ve yakıt maliyeti, yerüstü madenciliğindeki işletme maliyetler içerisinde büyük bir yer kaplamaktadır. Ayrıca, dizel tüketimi, sera gazı emisyonları gibi bazı çevresel sorunlara neden olabilmektedir. Buna dayanarak, yakıt tüketiminin izlenmesi, finansal ve çevresel açıdan maden şirketleri için önemli bir konudur. Tüketilen yakıt miktarlarını ve sera gazı salınımlarını hesaplamak için yakıt tüketim ve emisyon modelleri kullanılmaktadır. Bu modeller makroskopik, mezoskopik ve mikroskobik modelleme yaklaşımlarını içerir. Makroskobik modeller regresyon bazlı modeller olarak tanımlanır ve çıktı olarak ortalama yakıt tüketim verilerini verirler. Mikroskobik modeller, kamyon hızına bağlı olarak değişen anlık tüketim ve emisyon oranlarını tahmin etmek için kullanılırlar. Bu yapılan çalışma, Arena yazılımında mikroskobik modelleme yaklaşımını kullanarak anlık olarak tüketilen yakıt miktarını ve emisyon oranlarının tahmini için bir simülasyon modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tüketilen yakıt miktarı belirlenirken kamyonlar, yol koşulları ve çevre ile ilgili bazı parameter ele alınmıştır. Geliştirilen model, bir çimento şirketinden alınan gerçek operasyonel ve çevresel veriler kullanılarak uygulanmıştır. Şirket, içinde kırıcıların olduğu bir işletme tesisi ve bu tesise sırasıyla 16 km ve 7.6 km uzaklıkta bulunan kalker ve kil madenleri bulunmaktadır. Nakliye operasyonları için 40 ton kapasiteleri kamyonlar kullanılmaktadır ve bu kamyonların davranışları bu çalışmanın ana odak noktasıdır.
Özet (Çeviri)
Mining industry is one of the machine intensive industries and vast amount of energy is consumed in many stages of operations that performed in mines. Among these mining operations, haulage is responsible for the great amount of energy consumption. Diesel fuel that is a form of fossil fuel is used as an energy source for trucks in haulage operations. Large amount of fuel is consumed by trucks and fuel cost is the major contributor to the operating cost in surface mining. Besides, diesel fuel consumption can cause some environmental problems such as greenhouse gas emissions. On this basis, monitoring of fuel conusmption is a significant subject for mining companies in terms of financial and environmental. Fuel consumption and emission models are used for the estimation of the amount of fuel consumed and greenhouse gas emitted. These models include macroscopic, mesoscopic and microscopic modeling apporaches. Macroscopic models are defined as regression based models and their output data is average fuel consumption. Microscopic models is used for estimating the instantaneous fuel consumption and emission rates mainly depending on the speed of trucks. The objective of this research study is to develop a discrete event simulation model for the estimation of fuel consumption and emission rates by using microscopic modeling approach in Arena, discrete event simulation software. While determining the amount of fuel consumed, some parameters related to trucks, road conditions and environment were considered. The developed model was applied for a cement company using their real operational and environmental datasets. The company has one processing plant where crushers are included in and two different limestone and clay mines which are located 16 km and 7.6 km away from the processing plant, respectively. For their haulage operations, trucks with a capacity of 40 tons are operated and their behaviors are the main focus of this research study.