Türk hukukunda karşılaştırmalı reklamlar
Comparative advertising in Turkish law
- Tez No: 670475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Reklamcılık, Law, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz rekabetçi ekonomisinde pazarlama stratejileri ve reklamcılık uygulamaları çok çeşitlenmiştir. Bu uygulamalardan karşılaştırmalı reklamlar ise hukuken en çok tartışılagelmiş reklam türüdür. Reklam hukuku ve özellikle karşılaştırmalı reklamlar hem tüketici hukukunu hem de marka ve haksız rekabet hukukunu ilgilendiren son derece girift bir yapı sergilemektedir. İşbu çalışmanın amacı ise karşılaştırmalı reklamların hem tüketici hukuku hem de marka hukuku ve haksız rekabet hukuku açısından hukuka uygunluk şartlarını, öncelikle Türk hukuku bakımından; ancak mehaz Avrupa Birliği (“AB”) hukuku ile de karşılaştırmalı olarak incelemek ve son olarak da Türk hukukundaki doğrudan karşılaştırma yasağının eleştirisini yapmaktır. Bu kapsamda, çalışmanın ilk bölümünde karşılaştırmalı reklamlar tüketici hukuku bakımıdan ele alınmış, karşılaştırmalı reklamların tanımı, kapsamı, unsurları, türleri hukuka uygunluğu tüketici hukuku uyarınca incelenmiştir. Aynı zamanda Türk mahkemeleri hem de Reklam Kurulu'nun uygulaması ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise karşılaştırmalı reklamların marka hukuku ve haksız rekabet hukuku açısından hukuka uygunluk normları incelenecek, bu hukuk dalları ile ilişkisi hem Türk otoritelerin kararları hem de Avrupa Birliği Adalet Divanı (“ABAD”) kararları ışığında değerlendirilecek ve Türk hukukundaki doğrudan karşılaştırmalı reklam yasağı eleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Marketing strategies and advertisement practices are varied in our competitive economic system. Amongs those, comparative advertisements are the most legal-wose debated type of advertisement. Advertising law and particularly comperative advertisements have very complex nature in terms of consumer law as well as trademark and unfair competition law. The objective of the present thesis is to examine the legal conditions of comparative advertisements in terms of both consumer law as well as trademark and unfair competition law in respect to Turkish law, also in comparison with related EU legislation, and finally, to criticize the prohibition of direct comparative advertisements under Turkish law. In that regard, the first section of the thesis will examine the comparative advertising notion, its definition, elements and types within the scope of legislations in force. It will analyze the legal norms for the comparative advertisements in terms of consumer law and their application by tackling the decisions rendered by the Turkish Courts and the Board of Advertisement. Then, the second section of the thesis will examine the legislation for comparative advertising in terms of trademark law and unfair competition law, in the light of the decisions rendered by both Turkish authorities and the CJEU, and thus, will criticize the prohibition of direct comparative advertisements in Turkish law.