COVID-19 tanılı hastaların perfüzyon indeks değerlerinin hastaneye yatış açısından öngörüsünün değerlendirilmesi
The predictability of perfussion index for hospitalisation in COVID-19 patients
  1. Tez No: 670480
  2. Yazar: MİRAÇ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: SARS-CoV-2 virüsü insanlarda basit ÜSYE semptomlarından ağır pnömoniye kadar geniş bir klinik tabloya sebep olabilmektedir. Ko-morbiditeleri olan, ağır klinik tabloya sahip olan ve destek tedavisi gereken hastaların hastaneye yatırılarak tedavileri verilirken diğer hafif vakaların tedavisine evde devam edilmiştir. COVID -19'un pandemiye neden olması ve buna bağlı hastane yatak kapasitelerinin aşılması nedeni ile COVID-19 hastalarında yatış endikasyonunun hızlı ve erken değerlendirilmesi önemlidir. Yapmış olduğumuz çalışmanın temel amacı; perfüzyon indeksi gibi basit, kolay ulaşılabilir ve invazif olmayan tek bir ölçümle COVID-19 hastalarının hospitalizasyonunda öngörülebilirliği araştırmaktı. Ayrıca bu çalışmanın diğer bir amacı olarak hastanın PI değerinin servis ya da yoğun bakım yatışı açısından karar aşamasında kullanılabilecek bir değer olup olmadığını araştırmaktı. Materyal ve Metod: Çalışmamız prospektif gözlemsel bir araştırma olup SBÜ Acil Tıp ABD Ankara SUAM Acil Tıp Kliniğinde 1.1.2021 – 1.5.2021 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmamıza acil servise başvuran COVID-19 enfeksiyonu semptomları gösteren ve PCR testi sonucu pozitif olan, 18 yaş üstü 332 hasta aydınlatılmış onamları alınarak dahil edildi. Hastaların perfüzyon indeksi değerleri ve vital değerleri kayıt altına alındı. Çalışmamızın primer sonlanım amacı COVID-19 tanısı bulunan hastaların perfüzyon indeks değerleri ve yatış gereksinimleri arasındaki korelasyonu açıklamaktır. Sekonder sonlanım amacı ise; perfüzyon indeks değerlerinin yanında vital değerlerinin (ateş, nabız, tansiyon, soluk sayısı) ölçülerek bu değerler ve yatış gereksinimleri arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Bulgular: Araştırmamızdaki 332 hastanın 109'unun (%32,8) tedavisini evde tamamlamasına karar verilirken 223'ünün (%67,2) hastaneye yatışı yapılarak yoğun bakım ya da servis koşullarında tedavisine devam edilmesine karar verildi. Hastaneye yatışı yapılan 223 hastanın 167'sinin (%74,9) serviste tedavisine devam edilirken 56'sının (%25,1) tedavisi yoğun bakım koşullarında sağlandı. Evde tedavisine devam edilen hastaların perfüzyon indeksi ortalaması 5,1675 iken hastaneye yatışı yapılıp tedavi verilen hastaların perfüzyon indeksi ortalaması 3,7327 olarak tespit edildi. Evde tedavi edilen hasta grubu ile hastanede tedavi edilen hasta grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: SARS-CoV-2 virus can cause numerous diseases ranging from simple upper respiratory tract infection to severe pneumonia. Patients with comorbidities and severe clinical presentations needing supportive treatment were admitted to the hospital for treatment, whereas the treatment of the patients' with mild clinical presentation were continued at home. The fact that COVID-19 resulted in a pandemic causing a surpassed need for inpatient bed capacity, it is very important to assess the hospitalization indication in COVID-19 patients as early and fast as possible. The main aim of this study was to research the predictability of hospitalization with a simple, easily available, and noninvasive measurement such as perfusion index (PI) in COVID-19 patients. Furthermore, another aim of this study was to investigate whether PI was a useful parameter in deciding where the patients should be hospitalized, in ICU or a clinical ward. Material and Method: our study is a prospective observational clinical study conducted in Ankara Provincial Health Directorate Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic during January 1, 2021 and May 1, 2021. Our study includes 332 patients over 18 years old who presented to the emergency clinic with COVID-19 symptoms and found to be PCR positive and gave their informed consent for this study. The PI values and vital parameters were measured. The primary endpoint of our study was to explain the correlation between PI values and hospitalization need of COVID-19 patients. On the other hand, secondary endpoint was to explain the correlation between the vital parameters (fever, pulse, blood pressure, respiratory rate) and the hospitalization need of the COVID-19 patients. Results: In our study, 109 (32,8%) of 332 patients were treated at home whereas 223 (67,2%) of them were hospitalized either in ICU or a clinical ward. Out of the 223 admitted patients 167 (74,9%) of them were treated in a clinical ward and 56 (25,1%) were treated in ICU. Mean PI value of the patients who were treated at home was found to be 5,1675 and that of the hospitalized patients was 3,7327. A statistically significant difference was found between the patient groups who were treated at home and admitted to the hospital.