COVID-19 tanısı almış göğüs ağrısı bulunan hastalarda dual enerji koroner BT anjiyografinin tanıdaki rolü
The role of dual energy coronary CT angiography in patients with chest pain diagnosed with COVID-19
- Tez No: 668181
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmamızın amacı COVID-19 tanısı almış ve göğüs ağrısı bulunan hastalarda dual enerji koroner BT anjiyografinin kardiyak tutulumu aydınlatmada etkinliğini ortaya koymaktır. Geriye dönük olarak yapılan bu çalışmamıza, hastanemizde yatmış bulunan COVID-19 tanılı hastalar arasından göğüs ağrısı nedeni ile kardiyoloji konsültasyonu bulunan ve kardiyak etkilenim şüphesi üzerine dual enerji koroner BT anjiyografi çekilmiş hastalar dâhil edilmiştir. Söz konusu hastaların görüntüleme bulguları geriye dönük olarak COVID-19 tanısı bulunmayan ve koroner arter hastalığı şüphesi ile dual enerji koroner BT anjiyografi çekimi yapılmış diğer bir hasta grubunun görüntüleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalarda koroner arter hastalığı, hiperlipidemi, hipertansiyon gibi ek hastalık öyküsü bulunmamaktadır. COVID-19 tanılı 21 hastadan oluşan vaka grubu ve 19 hastadan oluşan kontrol grubu üzerinde istatistiki değerlendirme yapılmıştır. Her iki grup arasında koroner arter lüminal patolojiler açısından anlamlı fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The Role of Dual Energy Coronary CT Angiography in Patients with Chest Pain Diagnosed with COVID-19 This study aims to reveal the efficacy of dual-energy coronary CT angiography in clarifying cardiac involvement in patients diagnosed with COVID-19 and with chest pain. Of the patients who were hospitalized in our hospital with the diagnosis of Covid-19, this retrospective study included those who had a cardiology consultation due to chest pain and underwent dual-energy coronary CT angiography on suspicion of cardiac involvement. The imaging findings of these patients were retrospectively compared with the images of another patient group, who did not have a diagnosis of COVID-19 and had dual-energy coronary CT angiography for suspected coronary artery disease. None of the patients included in the study had a history of additional diseases such as coronary artery disease, hyperlipidemia, or hypertension. Statistical evaluation was made on the case group consisting of 21 patients diagnosed with COVID-19 and the control group consisting of 19 patients. There was no significant difference in coronary artery intraluminal pathologies between the two groups.