Rozasea tanılı hastalarda serum iskemi modifiye albümin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of ischemia modified albumin level in patients with rosacea
- Tez No: 670479
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAY KÜLCÜ ÇAKMAK, UZMAN YILDIZ HAYRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Rozasea kronik inflamatuar bir cilt hastalığıdır. Etyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve immünolojik faktörlerin, mikrobiyal ajanların, nörovasküler değişikliklerin ve oksidatif stresin rozasea patogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir. İskemi modifiye albümin (İMA), doku iskemisini, inflamasyon ve oksidatif stresi gösteren yeni bir belirteçtir. Bu çalışmada rozasea ile oksidatif stres ve inflamasyon belirteci olan iskemi modifiye albümin düzeyi arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya klinik ve/veya histopatolojik olarak rozasea tanısı almış 72 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu sağlıklı 72 kişi kontrol grubu olarak dahil edildi. Katılımcılara ait demografik veriler, Fitzpatrick deri fototipi, hastalık süresi, mevcut şikayetlerin süresi, aile hikayesi varlığı, rozasea tipi ve şiddeti, eşlik eden semptomlar, ek hastalıklar, son 3 ay içinde sistemik tedavi öyküsü, sigara ve alkol kullanımı, şikayetleri tetikleyen faktörler sorgulandı. Tüm katılımcılara ait serum İMA seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında serum İMA düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmadı. Serum İMA düzeyleri erkek hastalarda belirgin olarak daha yüksek bulundu. Hasta grubunda geçici olmayan eritem şiddeti ile serum İMA düzeyi arasında anlamlı korelasyon bulundu. Serum İMA düzeyi ile hastalık süresi, şikayetlerin süresi, aile öyküsü, rozasea alt tipi, tetikleyici faktörler, primer ve sekonder özellikler arasında ilişki saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda rozasea hastalarında kontrol grubuna göre oksidatif stres belirteci olan serum İMA düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Kliniği şiddetli hasta sayısı artırılarak, yapılacak yeni çalışmaların oksidatif stresin rozasea patogenezindeki rolünün aydınlatılmasında yol gösterici olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Rosacea is a chronic inflammatory skin disease. Though it's etiology is not clear, genetical and immunological factors, microbial agents, neurovascular changes and oxidative stress are thought to play a role in the pathogenesis. Ischemia modified albumin (IMA) is a new marker which shows tissue ischemia, inflammation and oxidative stress. We aimed to determine if there is a relation between rosacea and ischemia modified albumin levels which is a marker of oxidative stress. Material and Methods: 72 patients with rosacea who were clinically and/or histopathologically diagnosed as rosacea and 72 healthy controls were included in the study. Demographic data, Fitzpatrick skin phototype, duration of the disease and symptoms, family history of rosacea, rosacea type and severity, syptoms associated with rosacea, associated diseases, history of systemic therapy in the last 3 months, smoking and alcohol use and trigger factors of rosacea were questioned. Serum IMA levels were measured in all of the participants. Results: There was no significant difference in serum IMA levels between the patient and control groups. Serum IMA levels were significantly higher in male patients. There was a weak positive correlation between serum IMA levels and rosacea patient's ages. Also a significant correlation was found between non transient erythema and serum IMA levels. No significant relation was found between serum IMA levels and duration of rosacea, symptoms, family history, rosacea subtype, triggering factors and primary and secondary features. Conclusion: In our study there was no significant difference between patient and conrol groups in serum IMA levels which is a marker of oxidative stress. We believe that new studies with larger number of patients who have more severe clinical presentations may shed light on the role of oxidative stress in rosacea.