İnovatif insan kaynakları: İşe alım, yerleştirme ve geliştirme süreçlerinde 4.0 teknolojisinin ve 4. endüstri devriminin yansımaları
Innovative human resources: Responses of 4.0 technology and 4th industry revolution in recruitment, placement and development processes
- Tez No: 670510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TEMEL EĞİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Endüstri 4.0 bir diğer deyiş ile dördüncü endüstri devrimi, Almanya'da 2011 yılında yapılan bir teknoloji fuarı sonrası, teknolojik gelişmelere odaklı firmaların bir yıl boyunca yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkan bir kavramdır. Dördüncü endstri devrimi diğer endüstri devrimlerinde olduğu üzere belirli teknolojik gelişmeleri kapsamaktadır. Bu teknolojik gelişmeler ve ürünler, kuruluşlar açısından sadece üretim alanlarında kullanılır iken, günümüzde yönetim alanlarında da değişikşiklikler yarattığı gözlemlenmektedir. İnsan kaynakları da bir yönetim biçimi olduğundan dolayı bu değişiklikler zaman içerisinde insan kaynakları süreçlerinede yansımaktadır. Bu gelişmelerin ışığında insan kaynakları süreçlerinde, iş akışlarının hızlanması, pratikleşmesi, iş akışlarına olan ulaşılabilirliğin artması gibi durumların sağlandığı görülmektedir. Gelişen teknolojinin katkısı ile ortaya çıkan 4.0 devrimi ile endüstride yaşanan gelişimin insan kaynakları yönetimine olan yansımaları uygulamalar kapsamında incelenmektedir. Bu noktada endüstri 4.0 olarak tanımlanan 4. Endüstri devriminin olası fırsatları ve tehditleri ile bu devrimin insan kaynakları yönetiminde nasıl kullanılabileceğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Endüstrinin sadece üretim ve satıştan ibaret bir olgu olmadığı göz önünde bulundurulursa yaşanan gelişmelerin endüstriyel yönetime olabilecek etkileri tartışılarak, özellikle işe alım, yerleştirme ve geliştirme süreçlerinde 4.0 teknolojisinin uygulanabileceği alanların ortaya konması hedeflenmektedir. Bu bulgulardan hareket ile 4.0 teknolojisine uyum sağlamış olan yönetim süreçlerindeki gelişim“inovatif insan kaynakları”kavramı altında derinlemesine incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, in other words, the fourth industrial revolution is a concept that emerged after a technology fair held in Germany in 2011, as a result of the studies of companies focused on technological developments for a year. The fourth industrial revolution includes certain technological advances as in other industrial revolutions. While these technological developments and products are used only in production areas for organizations, today it is observed that they create changes in management areas. Since human resources are also a form of management, these changes are reflected in human resources processes over time. In the light of these developments, it is seen that in human resources processes, it is seen that the workflows are accelerated, become practical, and the accessibility to workflows increases. With the contribution of developing technology, the reflections of the development in the industry on human resources management with the 4.0 revolution will be investigated. At this point, it is aimed to determine the possible opportunities and threats of the 4th industrial revolution, which is defined as Industry 4.0, and how this revolution can be used in human resources management. Considering that the industry is not just a matter of production and sales, it is aimed to discuss the possible effects of the developments on industrial management, and to reveal the areas where 4.0 technology can be applied especially in recruitment, placement and development processes. Based on these findings, the development in management processes that have adapted to 4.0 technology will be examined in depth under the concept of“innovative human resources”.