Sigorta ettirenin sözleşmenin yapılması esnasındaki beyan yükümlülüğü
Declaration obligation of the insurant during the conclusion of the contract
  1. Tez No: 670531
  2. Yazar: HÜSNA YILDIRIM YARAŞIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ARIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sigorta sözleşmelerinde edimler arasında dengenin sağlanabilmesi için, dürüstlük kuralları çerçevesinde beyan yükümlülüğü yerine getirilmelidir. Sözleşme öncesi doğru beyanda bulunma yükümlülüğü, dürüstlük kurallarının bir yansımadır. Sigorta ettirenin sözleşmenin yapılması esnasındaki beyan yükümlülüğünü doğru ve dürüst şeklide yerine getirmesi, sigorta sözleşmesinin akıbeti için hayati önem taşımaktadır. Zira yükümlülüğün ihlali halinde sigorta ettiren bir takım haklarından mahrum kalacaktır. Bu çalışmada sigorta ettirenin sözleşmenin yapılması esnasındaki beyan yükümlülüğü, yükümlülüğün amacı ve özellikle hangi hususların ne şekilde bildirilmesi gerektiği ve yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde uygulanacak yaptırımlar incelenmiştir. Sigorta ettirenin beyan yükümlülüğüne ilişkin Yargıtay uygulamalarıyla birlikte, konunun Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenme biçimi eleştirilmiştir. Ayrıca çalışmada yükümlülüğün Alman Hukuku'ndaki ilgili düzenlemeleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve a balance between the parties obligations under insurance contracts, the duty of disclosure required by the general duty to act in goodfaith must be complied with. The duty of disclosure in the pre-contractual stageis a reflection of the duty of goodfaith. It is essential that the policyholder behaves in an acceptable and bona fide manner during negotiations leading to the signing of a contract, otherwise the policyholder will forfeit the contractual rights due to a breach of the duty of disclosure. In this study, the policyholder sduty of pre-contractual disclosure, the purpose there of, the facts needed to be disclosed there under, the method of disclosure and the consequences of a breachare examined. The approaches adopted by the Supreme Court of Appeals concerning the policyholder sduty of disclosure are critised, along with the way the issues are governed by the Turkish Commercial Code. Furthermore, the regulations relevant to the duty under German Law are discussed in this study.