Sigorta sözleşmelerinde sigorta ettirenin beyan yükümlülüğü
The insurant's obligation to give information in insurance contract
  1. Tez No: 727691
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmamızda Türk Ticaret Kanunu Sigorta Hukuku kitabında yer alan sigorta sözleşmelerinin en önemli konularından kabul edilen sigorta ettirenin beyan yükümlülüğüne ilişkin hususlar ele alınmıştır. Sürekli edim borcu yükleyen sigorta sözleşmelerinde sözleşmenin tarafı olan sigorta ettirenin beyan yükümlülüğü yerine getirilmediğinde sigorta ettirenin hak kayıpları hatta hakkından tamamen mahrum kalması söz konusu olabilmektedir Sigorta ettirene beyan yükümlülüğü sözleşmenin kurulması aşamasında, sözleşme devam etmekte iken ve sigorta sözleşmesinin rizikonun gerçekleşmesi ile sona ermesi gibi üç durumda yüklenmiştir. Kanun koyucu kanunda yer alan her bir dönem için, her dönemde de farklı durumlar için ayrı ayrı düzenleme getirmiş olup, çalışmamızda kanun sıralamasına göre konular işlenmiştir. Sözleşmenin kurulmasından sona ermesine kadar olan beyan yükümlülüğünün ihlali açıklanmış, ihlali durumunda sonuçlarının neler olacağı detaylandırılmıştır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için sigorta sözleşmesine ilişkin genel başlıklara çalışmamızda yer verilmiş, yargı kararları ile örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issues related to the notification duty of the insurant, which is considered one of the most important issues of insurance contracts in the Insurance Law book of Turkish Commercial Code, are discussed. In insurance contracts that impose a constant execution debt, when the notification duty, which is one of the most important principal execution obligations of the insurant, who is a counterparty of the contract, is not acceded, there may be loss of rights or even definite deprivation of rights. The notification duty to the insurant is loaded in three cases: at the stage of the establishment of the contract, while the contract is in progress, and in the event that the insurance contract ends with the realization of the risk. The legislator has brought separate regulations for each period in the law, and even for different situations in each period, and in our study, the issues are handled according to the order of the laws. The notification duty from the establishment of the contract to its expiration has been explained, and it is explained what will be the consequences in case of its aggression. Today, the currency of insurance contracts makes it compulsory for each individual to be informed about the notification duty, which is a vital issue for the outcome of the insurance contract, in the face of the compulsory execution of certain insurance contracts. For a better understanding of the issue, the general headings related to the insurance contract are included in our study, and the subjects are exemplified by judicial decisions.