Kredi hayat sigortalarında sigorta ettirenin beyan görevi
Declaration of the insured in credit life insurance
  1. Tez No: 808707
  2. Yazar: İPEK KESKİN HASTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sigorta sözleşmeleri, sürekli bir borç ilişkisi doğuran sözleşmelerdendir. Bu kapsamda sigorta ettiren, sözleşmenin yapılması anından sona ermesine kadar çeşitli hususları sigortacıya bildirmekle yükümlüdür. Bu çalışmamızda kredi hayat sigortalarında sigorta ettirenin beyan görevi, sözleşmenin yapılması anında, sözleşmenin devamı sırasında ve rizikonun gerçekleşmesi halinde olmak üzere üç ana başlıkta ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamızda öncelikle kredi hayat sigortalarında sigorta ettirenin, sözleşmenin kurulmasından rizikonun gerçekleşmesine kadar devam eden beyan görevine ilişkin genel açıklamalar yapılmıştır. Çalışmamızın devamında ise sigorta ettirenin beyan görevine ilişkin detaylı bilgilere yer verilmiş ve son bölümde sigorta ettirenin beyan görevine aykırı davranmasının sonuçları açıklanmıştır. Bu çalışma yapılırken Türk Hukukunda kredi hayat sigortalarına ilişkin temel esaslar incelenmiş ve uygulamada karşılaşılan hukuki sorularına yer verilmiştir. Bunun yanı sıra sigorta ettirenin beyan görevine ilişkin örneklere ve Yargı kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Insurance contracts are contracts that create a permanent debt relationship. In this context, the policyholder is obliged to notify the insurer of various issues from the moment the contract is concluded to its expiration. In this study, the declaration obligation of the insured in life insurance is examined in detail under three main headings: at the time of the conclusion of the contract, during the continuation of the contract and in case the contract is realized. In our study, first of all, general explanations regarding the declaration obligation of the insured, which continues from the establishment of the contract to the realization of the risk, are given in life insurance contracts. In the continuation of our study, detailed information about the declaration obligation of the insured is given and in the last section, the consequences of the insurant's violation of the declaration obligation are explained. While doing this study, the basic principles of life insurance contracts regarding credit in Turkish Law were examined and legal questions encountered in practice were included. In addition, examples of the insured's obligation to declare and judicial decisions are given.