Roma Dönemi tholosları
Roman Tholos
- Tez No: 670551
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada dairesel planın Yunan ve Roma dönemlerinde karşımıza çıkan örnekleri üzerinde durulmuştur. Konumuzu oluşturan dairesel planlı tapınaklar sayıca az olması ve alışılanın dışındaki mimarisi ile Roma'nın geliştirerek mimariye kattığı farklı yapılardan biridir. Anadolu'da konut mimarisinde Neolitik dönemden beri bilinen dairesel planın tapınak mimarisinde kullanılması Roma döneminde gelişmiş şekilde görülmektedir. MÖ. 2. Yüzyıldan itibaren Roma'nın giderek güçlenmesi, Anadolu'da da etkinliğin artmasının yanı sıra sosyal, ekonomik, dini ve kültürel anlamda da etkili olmuş olup; beraberinde mimari üsluplarını ve teknik yönlerini de yanında getirmiştir. Bu dönemlerden itibaren Anadolu'da aktif olarak Roma'ya özgü yapılar görülmeye başlanmıştır. MÖ. 2.yy ve MS. 4. yy arasındaki geçen zaman diliminde inşa edilmiş olan dairesel planlı tapınaklar Roma mimarisine özgü yüksek podyum, küçük boyutlar ve bezeme stili ile dönem özelliklerini yansıtmaktadır. Klasik ve Hellenistik dönemlerde karşımıza çıkan anıtsal boyutlardaki yapıların aksine Roma döneminde daha küçük boyutlarda yapılmış daha ekonomik açıdan değerlendirilen ve mimari anlamda farklı üslupta inşa edilen yapılar karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, examples of the circular plan that we encountered in the Greek and Roman periods are emphasized. Circular planned temples, which make up our subject, are one of the different structures that Rome has developed and added to architecture with its unconventional architecture. The use of the circular plan in the temple architecture, which has been known since the Neolithic period in residential architecture in Anatolia, seems to be developed in the Roman period. B.C. Since the 2nd century, the increasing strength of Rome has been effective in social, economic, religious and cultural terms as well as increasing efficiency in Anatolia; It has brought its architectural styles and technical aspects with it. From these periods, Roman structures have been actively seen in Anatolia. B.C. 2nd century AD. The circular planned temples, which were built in the period between the 4th century BC, reflect the characteristics of the period with the high podium, small dimensions and decoration style typical of Roman architecture. Contrary to the monumental-sized buildings that were encountered in the Classical and Hellenistic periods, we come across structures built in smaller sizes in the Roman period, which were more economically evaluated and constructed in a different architectural style.