The formation and evolution of the image of the Turks in Byzantine historiography
Bizans tarih yazımında Türk imgesinin oluşum ve evrimi
  1. Tez No: 793643
  2. Yazar: ALİ TİRALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE NEVRA NECİPOĞLU, PROF. DR. PAOLO ODORICO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışma orta ve geç dönem Bizans tarihyazımında Türklerin temsilini incelemektedir. 11. ve 15. yüzyıllar arasında eser vermiş Attaleiates, Skylitzes, Anna Komnene, Kinnamos, Niketas Khoniates, Akropolites, Pakhymeres, Gregoras, Kantakouzenos, Palamas, Doukas, Khalkokondyles, Kritoboulos, and Sphrantzes bu çerçevede Türki halkların tarihsel temsili açısından çalışılmıştır. Bizanslılar Türki halklara Geç Antikite'den beri aşinaydılar. Ancak, 11. yüzyılda, hem kuzey hem doğudan Türki halkların hızlı bir genişleme hareketiyle karşılaştılar. Bu yeni karşılaşma, Bizans tarihyazımında Türki halkları olmazsa olmaz bir konu haline getirdi. Bizans tarihyazımında Türki halkların temsili, hem eski etnonim, model ve toposların saygıdeğer bir edebi eser vermek için olmazsa olmaz olduğu mimesis geleneğini, hem de Bizanslıların Türki halklarla güncel karşılaşmalarına dair ilginç yansımaları içerir.“Barbar”imajı antik çağdan beri mevcuttur, çeşitli şekillerde Yunan-Roma dünyasının yazarları tarafından yabancı topluluklar için kullanılmıştır.“Barbarlar”ın temsilinde,“İskit”,“Hun”ve“Pers”gibi değişik etnonimlerin kullanımı Bizanslı yazarların çeşitli kültürel hafıza katmanlarına işaret eder. Bizanslı yazarlar Türki devletler, bu devletlerin hükümdarları, adetleri, savaş yöntemleri ve hayat tarzlarının değişik yönleri üzerine zengin bir külliyat bırakmıştır. Bu tez sözkonusu materyali kullanarak Türki halklarının Bizans kaynaklarındaki temsilinin oluşum ve evrimini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the representation of the Turks in middle and late Byzantine historiography. It features a corpus covering the 11th to the 15th centuries, comprising the works of Attaleiates, Skylitzes, Anna Komnene, Kinnamos, Niketas Khoniates, Akropolites, Pakhymeres, Gregoras, Kantakouzenos, Palamas, Doukas, Khalkokondyles, Kritoboulos, and Sphrantzes. The Turkic peoples were known to the Byzantines from Late Antiquity. However, in the 11th century, both at their eastern and northern frontiers, the Byzantines encountered a rapid expansion of the Turkic populations. This new encounter made the Turkic peoples an indispensable object within Byzantine historiography. The representation of the Turkic peoples in Byzantine historiography bears both the remnants of the tradition of mimesis, in which the reuse of ancient ethnonyms, models, and, topoi was an indispensable condition for a respectable literary work, as well as vivid reflections based on the recent encounter of the Byzantines with the Turks. The image of the“barbarian”was already present in Antiquity, in various forms, employed for several foreign populations by the authors of the Greco-Roman world. In the representation of the“barbarians”, different ethnonyms such as“Persian”,“Skythian”or“Hun”referred to the varying cultural memory of the Byzantine authors. These authors left a rich corpus on the different Turkic states, their rulers, customs, warfare, and the different aspects of the lifestyle of the Turkic peoples. This dissertation investigates the formation and evolution of the representation of the Turkic peoples using this material.