Sezaryen doğumlarda ten tene temasın yenidoğanların emme yeterliliği ve annelerin emzirme öz yeterliliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of skin-to-skin contact on cesarean deliveries on sucking efficacy of newborns and breastfeeding self-efficacy of mothers
- Tez No: 670561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Araştırma spinal anesteziyle gerçekleştirilen sezaryen doğumlardan sonra uygulanan ten tene temasın yenidoğanların emme yeterliliği ve annelerin emzirme öz-yeterliliğine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü, yarı deneysel ve kesitsel bir çalışmadır. Gereç ve yöntem: Araştırmaya 18 Kasım 2019-13 Mart 2020 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisine, spinal anesteziyle sezaryen doğum yapmak üzere yatışı yapılan 37 girişim, 35 kontrol grubu olmak üzere toplam 72 gebe ve yenidoğan dahil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından“Yenidoğan ve Ebeveyn Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu”,“Emzirme Öz-Yeterlilik Kısa Form Ölçeği”ve“LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS Statistics 21.0 paket programında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, min-max ve inter quartil range (IR), ki kare, Mann- Whitney U, Friedman, t-testi ve Brunner-Langer modeli ile analiz edilmiş, anlamlılık düzeyi p0,05). Girişim grubundaki annelerin emzirme öz-yeterlilik puanı medyan değerinin doğumdan önce, serviste ve 5. gün kontrol grubundan düşük olduğu (p>0,05), 30.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is a randomized controlled quasi-experimental and cross-sectional study conducted to examine the effect of skin-to-skin contact applied after cesarean delivery under spinal anesthesia on sucking efficiency of newborns and breastfeeding self-efficacy of mothers. Materials and Methods: In this study, a total of 72 pregnant women and newborns, 37 cases hospitalized for cesarean delivery under spinal anesthesia and 35 control group, were included in Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital Gynecology Service between November 18, 2019 and March 13, 2020. The“Newborn and Parents Descriptive Characteristics Information Form”,“Breastfeeding Self-Efficacy Short Form Scale”and“LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale”filled by the researcher were used to collect the data. Research data were analyzed using number, percentage, mean, standard deviation, median, min-max and interquartil range (IR), chi square, Mann-Whitney U, Friedman, t-test and Brunner-Langer model in IBM SPSS Statistics 21.0 package program. The significance level was determined as p0, 05).