Farklı gingival enflamasyon dereceli derin periodontal ceplerde mikrobiyal flora ve defensin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of microbial flora and defensin levels in deep periodontal pockets with different inflammation degrees
  1. Tez No: 670575
  2. Yazar: MELTEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dişetinde bulunan beta-defensinlerin (hBD) üretilmesi ve salgılanması, bakteri virülansına ve konağa ait enflamatuar yanıttaki değişimlere duyarlıdır. Bu çalışmanın amacı, klinik gingival enflamasyon, Porphyromonas gingivalis (P. gingivalis) miktarı ve proteaz aktiviteleri ile ilişkili olarak, hBD-2 ve hBD-3'ün dişeti dokusundaki seviyelerini karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 5-7 mm'lik sondlama derinliğinde, marjinal, hafif veya orta-şiddetli olmak üzere farklı enflamasyon derecelerine sahip 21 periodontitis hastası dahil edilmiştir. Bu hastalara ait 48 adet periodontal cepten granülasyon dokusu ve subgingival plak örnekleri toplanmıştır. Beta-defensin düzeyleri Western Blotting, P. gingivalis miktarı PCR, proteaz aktiviteleri ise florojenik substratlarla ile belirlenmiştir. Veriler istatistiksel olarak Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Dişeti dokusunda hBD-2 ve hBD-3 dimer formunda bulunmuştur. Subgingival plaktaki P. gingivalis ve ilgili gingipain aktivitesi enflamasyon ile artarken, hBD-2 ve hBD-3 seviyelerinde bir değişiklik gözlenmemiştir. Buna karşın, dokuya ait total proteaz aktivitesi ile hBD-2 ve hBD-3 seviyeleri arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Plaktaki P. gingivalis ve gingipain aktivitesi klinik enflamasyonla ilişkilidir ancak hBD'ler ile klinik enflamasyon arasında bir ilişki bulunmamıştır. hBD'ler ve total proteaz aktivitesi arasındaki negatif korelasyon, bu antimikrobiyal peptitlerin ilerlemiş enflamasyonda parçalandığını veya inaktif olduğunu gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Expression and secretion of human gingival beta-defensins (hBDs) are prone to shifts in bacterial virulence and host inflammatory responses. The aim of this study was to profile gingival tissue levels of hBD-2 and hBD-3, in relation to clinical gingival inflammation, Porphyromonas gingivalis counts, and related protease activities. Gingival granulation tissue and subgingival plaque samples were collected from 21 periodontitis patients including 48 periodontal pocket sites with probing pocket depth of 5-7 mm and marginal, mild, or moderate to severe inflammation. Beta-defensin levels were determined by immünodetection, P. gingivalis counts with real-time polymerase chain reaction, and protease activities with fluorogenic substrates. Data were statistically analyzed by using Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, and Spearman correlation tests. In gingival tissues, hBD-2 and hBD-3 were found in dimeric forms. Subgingival plaque counts of P. gingivalis and related gingipain activity were increased, whereas no change was observed in hBD-2 and hBD-3 levels with the inflammation. Furthermore, negative correlations were found between gingival total protease activity and levels of hBD-2 and hBD-3. Elevated plaque counts of P. gingivalis and gingipain activity, but not hBDs, are related to gingival clinical inflammation. Negative correlations between the hBDs and total protease activity may indicate the degradation or inactivation of these antimicrobial peptides in progressed inflammation.