Kronik periodontitisli hastalara uygulanan farklı girişimlerin nitrik oksit sentaz enzimi üzerine etkisi
The effects of different therapies on the nitric oxide synthose enzyme in chronic periodontitis patients
  1. Tez No: 129901
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ÖZMERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
-79- ÖZET Periodontitis, dişi destekleyen dokuların iltihabı sonucu bağ dokusu ve alveoler kemikte yıkım ile karakterize bir hastalıktır. Enflamasyon hücrelerinden olan nötrofil, makrofaj ve lenfositlerden salınan NO' nun immun düzenlemede ve enflamasyonda önemli rolünün olduğu bilinmektedir. Enflame periodontal dokularda iNOS enzim düzeyinde artış olduğu bildirilmiştir. NO, NOS enzimi aracılığı ile L-arginin'in L-sitrülin'e dönüşmesi sırasında işleyen proçeslerde ortaya çıkar. Ancak bu mekanizma L- arginin'in L- omitine dönüşmesi ile neticelenirse; NO yerine arginaz enzimi ortaya çıkacaktır. Arginaz, arginin kullanımında NO ile yansır ve NO üretimi de L-arginin tükendiği için azalır. Çalışmamızda, kronik periodontitisli hastalara kök yüzeyi düzleştirmesi ve modifıye Widman flap tedavilerini uyguladık ve periodontal tedavilerin iNOS enzim düzeyinde ve arginaz aktivitesinde oluşturduğu değişikliği inceledik. iNOS ekspresyonu immünohistokimyasal olarak, arginaz aktivitesi de biyokimyasal olarak incelendi. Çalışmada, periodontal tedavinin sonucunda iNOS düzeyinde azalma izlendi. Arginaztn ise tedavi öncesinde çok az miktarda olduğu izlendi. Arginaz düzeyinin tedavilerle artış gösterdiği buiguianmasına rağmen, iNOS düzeyi ile arginaz aktivitesi arasında korelasyon görülmedi. Pl ile iNOS'un ekspresyon derecesi arasında pozitif yönde korelasyon izlendi. GJ ile iNOS pozitifliği gösteren enflamatuar hücre oranı arasında da pozitif yönde korelasyon izlendi. SK ile arginaz arasında ise negatif korelasyon izlendi.-80- Klinik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal parametreler göz önünde tutulduğunda kök yüzeyi düzleştirilmesi ve modifiye Widman flep tedavilerinin aynı oranda etkinliğe sahip oldukları görüldü. Sonuç olarak, iNOS enzim düzeyi ve arginaz aktivitesinin periodontal hastalık aktivitesi indikatörü olabilecekleri ve hastalık patogenezi hakkında bilgi verebilecekleri düşünüldü.
Özet (Çeviri)
-81- SUMMARY Periodontitis is characterized by destruction of connective tissue and alveolar bone, as a result of chronic inflammation. It is known that NO secreted by inflammatory cells such as neutrophils, macrophages, and lymphocytes has an important role in immunoregulation and inflammation. It was reported that iNOS concentration was increased in inflamed periodontal tissue. NO is synthesized from the conversion of L-arginine to an L-sitruline by nitric oxide synthase. If this mechanism results with the conversion of L-arginine to L- ornitine; arginase enzyme occurs instead of NO. Arginase competes with NO in order to use arginine and NO decreases since L-arginine is used up. In the present study, we performed root planning and modified Widman flap procedure to the chronic periodontitis patient and then we analyzed the effects of periodontal treatment on the alterations of iNOS enzyme level and arginase activity. While iNOS expression was examined immunohistochemically, activity of arginase was measured biochemically. In this study, we determined a decrease in the iNOS levels as a result of the periodontal treatment. The level of arginase was found to be in very little amount before the treatment. Although we found an increase in the arginase levels after the therapy, we could not be able to determine any correlation between arginase activity and iNOS enzyme levels.-82- We found a positive correlation between PI and expression density of iNOS. We also found a positive correlation between Gl and inflammatory cell ratio which shows iNOS positivitiy. A negative correlation between gingival bleeding and arginase was determined. According to clinic, immunohistochemical and biochemical parameters, root planning and modified Widman flap procedures have the similar effectiveness. Based on these findings, it can be suggested that both iNOS enzyme level and arginase activity may have a role in the periodontal pathogenesis.