Er:YAG lazer destekli ve diyot lazer destekli rezektif gingival cerrahi ile ortaya çıkan operatif sıcaklık seviyelerinin tespiti ve postoperatif enflamasyon, epitelizasyon ve ağrı üzerine etkilerinin klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
The determination of the operative temperature levels using Er:YAG laser and diode laser supported resective gingival surgery and the clinical and biochemical evaluation of its effect on postoperative inflammation, epitelization and pain
- Tez No: 622314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TAŞKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN KARATAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; rezektif gingival cerrahilerde sıklıkla kullanılan 3 farklı yöntemi (konvansiyonel yöntem, Er:YAG lazer destekli, diyot lazer destekli) anksiyete memnuniyet ve iyileşme sürecindeki epitelizasyon, doku sıcaklığı, enflamasyon ve ağrı seviyeleri bakımından klinik ve biyokimyasal olarak karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma maksiller anterior bölgesinde rezektif gingival cerrahi endikasyonu bulunan 32 kadın, 13 erkek, toplam 45 birey (çalışma grubu hastaları) ve sağlıklı dişeti yapısına sahip 11 kadın, 4 erkek toplam 15 birey (negatif kontrol grubu hastaları) üzerinde yapılmıştır. Operasyon öncesinde, periodontal klinik indeksler, dişeti oluğu sıvısı (DOS) KGF-2 ve VEGF-A değerleri ve gingival sıcaklıklar; operasyon sırasında farklı yöntemler sırasında oluşan sıcaklık değişimleri; operasyon sonrası iyileşme sürecinde gingival sıcaklıklar ve epitelizasyon seviyeleri 3., 7., 14. ve 21. günlerde, DOS KGF-2 ve VEGF-A değerleri 14. ve 21. günlerde, ağrı seviyeleri de 1-7 günler arası değerlendirilmiştir. Hastaların preoperatif anksiyeteleri ve postoperatif memnuniyetleri anketler üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında preoperatif anksiyete, postoperatif ağrı, postoperatif analjezik kullanım miktarı, hasta tedavi memnuniyeti, postoperatif gingival sıcaklık, Pİ, CD skorlarındaki değişim açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate and determine clinical and biochemical comparison of 3 different methods including Er:YAG laser, diode laser, and conventional techniques commonly used in resective gingival surgeries in terms of preoperative anxiety, postoperative satisfaction, epithelization, gingival temperature, inflammation and pain levels in post-operative healing process. Method: This study was conducted on 32 female, 13 male, a total of 45 individuals (study group patients) with an indication of resective gingival surgery in the anterior region of the maxillar anterior regions and 11 female, 4 men, a total of 15 individuals (negative control group patients) with a healthy gingiva. Clinical periodontal parameters, gingival crevicular fluid (GCF) KGF-2 and VEGF-A levels and gingival temperature levels were recorded before the investigation and during operations with 3 different techniques, gingival temperature was measured. Gingival temperature and epithelization levels in 3, 7, 14 and 21 days; GCF KGF-2 and VEGF-A levels in 14 and 21 days and pain levels between 1-7 days of post-operative healing process were evaluated. In addition, preoperative anxiety and postoperative satisfaction were evaluated through questionnaires. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of preoperative anxiety, postoperative pain, postoperative analgesic use amount, patient treatment satisfaction, postoperative gingival temperature, PI, CD, DBI scores (p>0.05).