Safiye Erol'un romanlarındaki kadınların Simone De Beauvoir'ın feminist teorisine göre incelenmesi
Investigation of women in Safiye Erol's novels according to Simone De Beauvoir'ın feminist theory
- Tez No: 670584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLEM TERCÜMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Erken Cumhuriyet dönemi yazarlarından Safiye Erol; romanlarında aşk, evlilik, annelik gibi pek çok konuda kadının mücadele ettiği çatışmaları ortaya koyarak eserleriyle kadının özgürleşme sürecinin sancılarını yansıtmıştır. Bu çalışma; kadınların iç dünyalarında, bireysel ve toplumsal ilişkilerinde kadın olarak var olurken yaşadıklarını tespit edebilmeye imkân veren Safiye Erol'un romanlarındaki karakterleri, feminizmin İkinci Dalga olarak adlandırılan döneminin referans ismi olan Simone de Beauvoir'ın varoluşçu feminist teorisine göre ele alıp incelemektedir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, tezin Giriş kısmında Safiye Erol'un hayatı, edebi şahsiyeti ve eserleri üzerine getirilen yorumlardan kısaca bahsedilerek Simone de Beauvoir'la bir araya getirme gerekçeleri vurgulanmıştır. Birinci bölümde feminist teorinin ortaya çıkışı ve gelişim süreci tarihsel olarak özetlenmiştir. İkinci bölüm Simone de Beauvoir ve onun hâlâ feminist teorinin en çok referans gösterilen kitaplarından olan biri olan İkinci Cins adlı eserinden yola çıkarak teorisinin ana çerçevesi verilmiş; sınıflandırdığı kadın tiplerinin özellikleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise yayım tarihine göre sırasıyla Kadıköyü'nün Romanı, Ülker Fırtınası, Ciğerdelen ve Dineyri Papazı romanlarındaki ana kadın karakterler; çizilen teorik çerçevede toplumsal çevre ve ikili ilişkiler özelinde incelenmiş ve ikinci cins/öteki olma kavramları yardımıyla değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Safiye Erol'un romanlarındaki kadınlara Simone de Beauvoir'ın feminist bakış açısından yaklaşarak yazarın farklı bir yönünü ortaya çıkarmayı ve feminist teorinin Türk romanı üzerindeki çalışmalarına ve kadın bir yazar olarak Safiye Erol'un akademideki görünürlüğüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As an early Turkish republican literature era writer, Safiye Erol revealed the conflicts that women struggle in many subjects such as love, marriage, and motherhood, and reflected the pain of the woman's liberation process with her novels. This work; examine and study according to the existentialist feminist theory of Simone de Beauvoir who is the reference name of the era of feminism by the characters in Safiye Erol's novels, which allow women to determine what they live in their inner world, in their individual and social relations as women. For the study, in the Introduction part of the thesis, the reasons for bringing together Safiye Erol with Simone de Beauvoir were emphasized by briefly mentioning the comments about Safiye Erol's life, literary personality, and works. In the first part, the emergence of feminist theory and its development process are summarized historically. The second chapter is based on Simone de Beauvoir and her famous book, The Second Sex, which is still one of the most referenced books of feminists and feminist theory and the characteristics of the types of women she classified were emphasized. In the last chapter, by the theoretical framework drawn, the main female characters in the novels of Kadıköyü'nün Romanı, Ülker Fırtınası Ciğerdelen and Dineyri Papazı were examined in terms of the social environment and bilateral relations, and evaluated with the help of the concepts of second sex / Other. This study aims to reveal a different aspect of the author by approaching women in Safiye Erol's novels from the feminist point of view of Simone de Beauvoir and to contribute to the work of feminist theory on the Turkish novel and the visibility of Safiye Erol as a woman writer in the academy.