Madde bağımlılığı ile çocukluk çağı travmatik yaşantılar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between substance addiction and childhood traumatic experiences
- Tez No: 670585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN EŞİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çocuk istismarı ve ihmali çocuğun gelecek yaşamını olumsuz yönde etkilemekte ve toplumdan soyutlamaktadır. Çocukluk çağında yaşanan travmaların ilişkili olduğu düşünülen en önemli sorunlardan biri de madde bağımlılığıdır. Bu araştırmanın amacı, çocukluk çağında yaşanan travmatik yaşantıların madde bağımlılığıyla olan ilişkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın tipi betimsel tarama modelidir. İl Sağlık Müdürlüğünde kaydı bulunan 100 madde bağımlısı kişi ve 101 madde bağımlısı olmayan kişi araştırmanın evrenini oluşturmaktadır.. Araştırmada kullanılan anket formu kişisel bilgilerden ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği'nin Türkçesi-2.0'den oluşmaktadır. Veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Araştırma sonucunda kadın katılımcıların cinsel istismar algıları erkek katılımcılara göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca araştırmada 36 yaş üzerindeki bireylerin fiziksel ihmal algıları diğerlerine göre daha yüksek bulunmuştur. Bununla beraber medeni duruma, eğitim durumuna ve ekonomik duruma bağlı olarak çocukluk çağı travmaları algısının istatistiksel olarak farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Çocukluk çağı ruhsal travma ölçeğinin alt boyutlarından olan duygusal istismar düzeyine ilişkin alınan puanlar açısından bağımlılık durumuna göre anlamlı fark bulunmuştur (t=5.57, p.05).
Özet (Çeviri)
Child abuse and neglect negatively affects the future life of the child and isolates it from the society.One of the most important problems that are thought to be related to childhood traumas is substance abuse. The aim of this study was to determine the relationship between traumatic experiences and substance dependence in childhood. The type of research is a descriptive screening model.100 substance addicts registered in the Provincial Directorate of Health and 101 non-addicts constitute the universe of the research.The questionnaire used in the research consists of Personal information and Turkish trauma-Turkish-2.0. Data analysis was done by SPSS 16 package program. As a result of the research, female participants' perceptions of sexual abuse were higher than male participants. In addition, the physical neglect perception of individuals over the age of 36 was found to be higher than the others. However, it was determined that the perception of childhood traumas did not differ statistically due to the marital status, educational status and economic situation. A significant difference was found in terms of addiction status in terms of the scores of emotional abuse level which are sub-dimensions of childhood mental trauma scale (t=5.57, p.05).