Bitki büyüme düzenleyici bakteri olarak Pseudomonas putida'nın sapsız meşe (Quercus petrea L.) fidanlarının tutma başarısı üzerine etkisi
Effect of plant growth promoting bacteria Pseudomanas putida on the survival rate of sessile oak (Quercus petraea L.)
  1. Tez No: 670636
  2. Yazar: ZEKİYE ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, farklı karışım oranlarıyla hazırlanan bitki büyüme düzenleyici bakterisi Pseudomonas putida'nın tüplü meşe fidanlarının tutma başarısı üzerine etkisi çalışılmıştır. Çalışmayı gerçekleştirdiğimiz alan Zeytinlik Şefliği içerisinde yer alan Oruçlu Köyünde açık alan koşulların da tüplü olarak yetiştirilen 1+0 yaşında sapsız meşe (Quercus petraea L.) fidanlar da uygulanmıştır. Çalışmada 4 farklı karışım oranları (1/5, 1/10, 1/20 ve kontrol) tüplü fidanlara göre bazı morfolojik özelliklerin nasıl değiştiği belirlenmeye çalışılmıştır. Morfolojik kalite kriteri olarak fidan boyu, kök boğaz çapı ve fidan yaşama yüzdeleri morfolojik fidan karakterleri kullanılmıştır. Çalışma sonunda fidan dikimi sırasında fidan boylarına ilişkin varyans analizi sonuçlarına göre fidan boyları arasında farklılık olduğu belirlenmiştir. Fidan dikiminden bir vejetasyon dönemi sonunda fidan boylarına ilişkin yapılan varyans analizi sonuçlarına göre fidan boyları arasında farklılık olduğu belirlenmiştir. Duncan testi sonucunda kontrol fidanları ile 1/5 oranında uygulanan fidanların en iyi fidan boyuna sahip olduğu belirlenmiştir. Fidan dikimi esnasında fidanların kök boğaz çapları arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Vejetasyon dönemi sonunda fidanların kök boğaz çaplarına ilişkin varyans analizi sonuçlarına göre ise fidan kök boğaz çap artımları arasında anlamlı bir fark belirlenmiştir. 1/20 oranında bitki büyüme düzenleyici bakteri uygulanan fidanlarda en iyi yaşama yüzdesi (%78,3) elde edilirken, 1/5 oranında bitki büyüme düzenleyici bakteri uygulanan fidanlarda en düşük yaşama yüzdesi (%64,3) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of plant growth regulator rhizobacteria (Pseudomonas putida) prepared with different mixing ratios on the retention success of tubular oak seedlings was studied. 1+0 years old sessile oak (Quercus petraea L.) saplings grown in open field conditions in the Oruçlu Village, which is located in the Olive Grove Chief Office, were also applied. In the study, 4 different mixing ratios (1/5, 1/10, 1/20 and control) were tried to determine how some morphological characteristics change according to the tube saplings. Morphological sapling characters such as sapling length, root throat diameter and sapling survival percentages were used as morphological quality criteria. At the end of the study, it was determined that there is a difference between the sapling heights according to the results of the analysis of variance regarding the sapling heights during the planting. According to the results of the analysis of variance on the sapling heights at the end of a vegetation period from planting seedlings, it was determined that there is a difference between sapling heights. As a result of Duncan test, it was determined that the seedlings applied with control saplings at the rate of 1/5 had the best sapling size. It was determined that there was no significant difference between the root throat diameters of the seedlings during planting. At the end of the vegetation period, it was determined that there was a difference between the sapling root throat diameters according to the results of the analysis of variance regarding the root throat diameters of the seedlings. While the best survival percentage (78,3%) was obtained for the seedlings applied with plant growth regulator rhizobacteria (PGPR) at 1/5 rate, the lowest survival percentage (64,3%) was determined for the seedlings treated with PGPR at 1/5 rate.