Tuz stresi altında mikorizanın arpa ve mercimek gelişimi ile rizosfer enzim aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of micorizan under salt stress on barley and lentil growth and rhizosphere enzyme activities
  1. Tez No: 670637
  2. Yazar: HALA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, arpa ve mercimekte tuz stresini iyileştirmede mikorizanın rolünü belirlemek amacıyla serada yürütülmüştür. Denemede ticari olarak satılan mikoriza kullanılmıştır. Bitkilere üç tuz düzeyi (0, 100 ve200 mM NaCl) sulama suyu ile uygulanmış ve ekimden 8 hafta sonra bitkiler hasat edilmiştir. Farklı tuz düzeyleri ile sulanan mikoriza ile aşılı arpa ve mercimeğin bitki boyu, yeşil aksam ve kök yaş ve kuru ağırlıkları, kök uzunluğu, yaprakların klorofil, prolin içerikleri, membran permeabilitesi, kök bölgesi enzimlerinden dehidrogenaz ve alkalin fosfataz enzim aktiviteleri incelenmiştir. Tuz dozlarının arpa ve mercimek gelişimi üzerine olumsuz etkileri belirlenmiştir. Mikoriza aşılamasının tuzun neden olduğu olumsuz etkiyi azalttığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted in greenhouse to determine the role of mycorrhiza in improving salt stress in barley and lentils. Commercially available mycorrhiza was used in the experiment. Three salt levels (0, 100 and 200 mM NaCl) were applied to the plants with irrigation water and the plants were harvested 8 weeks after planting. Plant height, green parts and root wet and dry weights, root length, chlorophyll and proline contents of leaves, membrane permeability, dehydrogenase and alkaline phosphatase enzyme activities from root zone enzymes were investigated. The negative effects of salt doses on barley and lentil growth were determined. It has been determined that mycorrhiza vaccination reduces the negative effect caused by salt.