Tıbbi aromatik bitki ekstraktı ve su bazlı vernik uygulamasında ahşap malzemede teknolojik özeliklere etkisi
Effect on technological properties of wooden material in medical aromatic plant extract and water-based varnish application
  1. Tez No: 670638
  2. Yazar: AHMET SÜHEYL TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Sarıçam (Pinus Sylvestris L.) odununu Çiriş Otu (Asphodelus Aestivus L.) ekstraktı ile ASTM 1413 76 standardına uygun olarak emprenye edilerek odunun bazı teknolojik özelliklerindeki farklılıklar gözlenmiştir. Bu işlemde Çiriş Otu ektraktının odunun teknolojik dayanımda gösterdiği etkilerin belirlenmesi amacıyla % tutunma (retensiyon), tam kuru/hava kurusu özgül ağırlık değeri, eğilme direnci, basınç direnci, elastikiyet modülü ve dinamik (şok) eğilme direnci değerleri belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; en yüksek 45 dakika vakum/25 dakika difüzyonda tam kuru özgül ağırlık değeri (0.46 g/cm3) , en yüksek hava kurusu özgül ağırlık değeri (0.468 g/cm3) olarak belirlenirken; tüm mekanik özelliklerde subazlı vernik kullanımında en yüksek eğilme direnci (89.92 N/mm2), en yüksek basınç direnci (46.19 N/mm2), en yüksek elastiklik modülü (7928 N/mm2),en yüksek dinamik eğilme direnci (2.38 kpm/cm2) olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in some technological properties of the wood were observed by impregnating Scotch Pine (Pinus Sylvestris L.) wood with“Asphodelus Aestivus L.”Extract in accordance with ASTM 1413 76 standard. In this process, in order to determine the effects of Asphodelus Aestivus L. extract on the technological strength of wood, % retention, full dry / air dry specific gravity value, bending resistance, compressive strength, elasticity modulus and dynamic (shock) bending resistance values were determined. According to the experiment results; the maximum 45 minutes vacuum/25 minutes diffusion was determined as the full dry specific gravity value (0.46 g/cm3), the highest air dry specific gravity value (0.468 g/cm3); The highest bending resistance (89.92 N/mm2), the highest pressure resistance (46.19 N/mm2), the highest elastic modulus (7928 N/mm2), the highest dynamic bending resistance (2.38 kpm/cm2) in all mechanical properties of water-based varnish realized