HFE 7000 soğutucu akışkanın mini kanallardaki yoğuşma özelliklerinin deneysel analizi
Experimental analysis of condensation characteristics of HFE7000 refrigerant in mini channels
- Tez No: 670643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ERGÜN, DOÇ. DR. MALGORZATA SIKORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez HF7000 soğutucu akışkanın deneysel araştırma sonuçlarını sunmaktadır. Soğutucu akışkan, hidrolik çapları 1.6mm, 2.0mm ve 2.5mm olan, 3 mini kanal içesinde yoğuşturulmuştur. Yapılan çalışmalarda kütle akı yoğunluğunun G, kuruluk derecesinin (x), mini kanal çapının (d_h), ısı transfer katsayısı ve basınç düşümü üzerine etkileri gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kanal çapı küçüldüğünde ısı transfer katsayısı ve basınç düşümünün arttığı saptanmıştır. Ayrıca kuruluk derecesi ve kütle akı yoğunluğunun artmasıda, ısı transfer katsayının ve basınç düşümünün artmasına neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the experimental research results of HFE7000 refrigerant. The refrigerant was condensed in 3 pipe minichannels with hydraulic diameters 2.5, 2.0 and 1.6 mm. In this studies, the influence of the mass flux density G, the vapour quality (x), the internal channel diameter (d_h) on the heat transfer coefficient and pressure drop were observed. According to the result, it has been determined that when channel diameter decreases, heat transfer coefficent and pressure drops are increasing. In addition, it has been detected that the increase in the vapour quality and mass flux density causes an increase in the heat transfer coefficient and pressure drop