Robotik süreç otomasyonunun denetimde kullanımı: Avantajlar ve zorluklar
- Tez No: 670642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İş görevlerinin otomasyonu, bu amaca hizmet etmek için farklı teknolojilerin geliştirildiği yüzyılı aşkın süredir büyük ilgi görmüştür. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), daha önce insanlar tarafından gerçekleştirilen monoton ve tekrarlayan iş görevlerinin yürütülmesini otomatikleştiren bu teknolojilerden biridir. Tekrarlayan ve manuel olan kurallara dayalı görevleri otomatikleştirme yeteneği ile RPA'nın, baştan savma görevleri değiştirerek ve nihayetinde gelişmiş denetim kalitesine yol açacak olan üst düzey düşünme becerilerini vurgulayarak denetçi rolünü yeniden düzenlemesi beklenmektedir. RPA kullanımı, kuruluşların uzun vadede rekabetçi kalması için hayati önem taşımaktadır ve önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artacağı tahmin edilmektedir. Bu tez çalışmasında, RPA kavramını tanıtarak ve denetimde kullanımını açıklayarak denetimin geleceğini anlatmaktadır. Bu çalışma, RPA'nın denetim kalitesini iyileştirme potansiyeline nasıl sahip olduğunu göstermek için bir muhasebe firmasının çalışanlara sağlanan fayda planı denetimlerinin bir vaka çalışmasını kullanmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, çalışanın RPA kullanımından kaynaklanan olumlu ve olumsuz etkileri hakkında daha fazla fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
The automation of work tasks has attracted great attention for over a century when different technologies have been developed to serve this purpose. Robotic Process Automation (RPA) is one of these technologies that automate the execution of monotonous and repetitive work tasks previously performed by humans. With the ability to automate rule-based tasks that are repetitive and manual, RPA is expected to reorganize the role of auditors by replacing sloppy tasks and emphasizing higher-order thinking skills that will ultimately lead to improved audit quality. The use of RPA is vital for organizations to remain competitive in the long run and is expected to increase significantly in the coming years. In this thesis, the future of auditing by introducing the concept of RPA and its use in auditing are explained. This study uses a case study of an accounting firm's employee benefit plan audits to show how RPA has the potential to improve audit quality. The results of this study provide further insight into the positive and negative effects of the employee's use of RPA.