Mağdur beyanına dayalı hüküm kurulması bağlamında nitelikli cinsel saldırı suçunda ispat
Proof in qualified sexual assault crime in the context of establishing judgment based on victim impact statement
- Tez No: 670648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ÇATALOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, Türk Ceza Kanunu'nun 102/2. maddesinde nitelikli cinsel saldırı olarak tanımlanan tecavüz suçu ele alınmıştır. Bu suç hukuken, kişinin cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırıyı ifade etmektedir ve ispatı en zor suçlardan biridir. Bu durumun temel nedenlerinden biri, suçun genellikle görgü tanıklarının bulunmadığı gizli alanlarda işlenmesidir. Ancak tecavüz, aynı zamanda toplumsal cinsiyete dayalı bir cinsel şiddet biçimidir. Bu yüzden bu çalışmada, suçun tanımı, ispatına yönelik delil elde edilmesinin zorluğu ve ceza adalet sistemi öznelerinin tecavüz mitlerinden beslenen önyargılarının suçta cezasızlık pratiğini nasıl beslediği ve böylelikle kadınların birçok durumda suça hukuken korunmasız bırakıldığı feminist bir perspektiften ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada suçun çoğu zaman tek ya da belirleyici delili olan mağdur beyanlarının ceza yargılaması aşamalarında alınış biçimi ve uluslararası hukuk mekanizmaları tarafından nasıl değerlendirildiği incelenmiş, suçun aydınlatılması ve mağdurların özel hayatlarına saygı gösterilmesi hakkı arasındaki ilişki tartışılmıştır. Nitelikli cinsel saldırı suçunun hukuken etkin bir korumaya konu olması, suçun büyük ölçüde mağdurunu oluşturan kadınların tecavüz deneyimlerini nesnel kılarak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the crime of rape that is defined as qualified sexual assault in Article 102/2 of the Turkish Criminal Code. This crime judicially implies the assault against the sexual inviolability of another person and poses serious difficulties in terms of proving the sexual conduct. Along with many others, the main reason behind this fact is that the crime being committed mainly in unseen fields where there are no eyewitnesses. Nonetheless, rape is a form of sexual assault based upon gender as well. Therefore in this study, the definition of the crime and the difficulty of gathering evidence towards the proof is discussed from a feminist perspective. Also, this thesis examines how the prejudices of the criminal justice system subjects fed by the rape myths foster the practice of impunity in crime, and thus, women are left legally unprotected from it. Furthermore, the manner of gathering the victim statements throughout the criminal procedures which are mostly the only or determinant evidence of the crime and how these statements are evaluated by the international law mechanisms are examined in this study along with the relationship between the elaboration of crime and respect towards victims' right to privacy. Qualified sexual assault being subject to effective legal protection will be made possible by making the experience of women who are substantially the victim in these crimes, the objective.