Mimarlıkta yerden bağımsızlaşmak:Göçebeliği kavramsallaştırmak
Liberating from place in architecture: Conceptualizing nomadism
  1. Tez No: 670662
  2. Yazar: CEM ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DENİZ ÇALIŞ KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yerden bağımsızlaşmak ve yerden bağımsızlaşmayı mümkün kılan hareket biçimleri, tezin başlangıcından bu yana çalışmanın odak noktası olmuştur. Geleneksel olarak mimarlık ve yer arasında kurulan ilişkiye alternatif olarak yerden bağımsız bir mimarinin ne kadar ve nasıl mümkün olabileceğini sorgulamak tezin ana temasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, yerden bağımsızlaşabilmek adına yer ve mekan kavramları arasındaki diyalektik ilişkinin sınırları - hız kavramı, konum, varlıksal mekan, soyut mekan, boşluk ve palimpsest kavramları - sorgulanmıştır. Bu kavramların katalizör olduğu hareketlilik üretimi ve yerin kaybının hızlanması üzerine gelişen tartışmalar, kentsel göçebe olarak nitelendirilebilecek alternatif bir yaşamın mümkünlüğünü sorgulama zemini hazırlamıştır. Göçebelik ve özellikle kentsel göçebelik deneyimlerini keşfetmek, alternatif yaşam pratiklerinin kent içerisindeki bireye yeni alternatifler sunma potansiyeli, tez çalışmasında araştırılan diğer kavramlar arasındadır. Özetle, mimaride mekanla kurulan ilişkide, göçebeliğin, bir zorunluluk yerine, felsefi olarak tercih edilen bir mekânsal pratik olarak sabitlikler üzerinden kurgulanan yer tahayyülünün alternatifi olabileceği sorgulanmıştır. Tezde, mobil mimarlık örneklerine dair detay, malzeme ve tektonik bilgiler de verilmiştir. Alternatif özgürlük alanlarını fiziksel olarak kurgulayabilmenin mümkün olduğunu vurgulayabilmek ve bu bağlamda mimariye dair bir bilgi havuzu oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Movement, and in turn, liberation from the constraining qualities of belonging to a place, are focal points of this study. Movement enables liberation from a place. Probability of an architecture culture that is independent; that is not bound to a single place, and, methods, concepts and terms, which, enable and encourage this condition, have formed the central research questions of the thesis. The dialectical relationship between place and space has been questioned in regards to various concepts: speed, location, existential space, intangible space, void and palimpsest. Processes for generating mobility have established the ground for elaborating on the possibility of an alternative life practice. Nomadism and exploration of urban nomadism; alternative living practices in the city have also been studied in the research. The possibility of deliberately choosing the practice of nomadism as an alternative life style and it's relation to the city is put into question. Another focus of the thesis has been to structure of a database based on examples of mobile architecture. These examples document structural details, materials and spatial tectonics of mobile architecture, which in turn also provides means of possibilities for alternative spaces of freedom.