Building a counter-image: Critical approaches to aerial view
Karşıt görüntünün inşası: Havadan görünüme kritik yaklaşımlar
- Tez No: 769787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR EREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ayrıcalıklı bir görme biçimi olarak kuş bakışı, fotoğraf ve havacılık teknolojilerinin ilerlemesiyle politik organizasyonlar, gözetim çalışmaları ve kent planlama için sınır çizici bir eyleme dönüşmüştür. Görme ve bilmenin çok katmanlı ilişkisi, kent ve mekân üzerinden ele alındığında problematik bir temsil biçiminin önünü açar. 20. yüzyılda insan bedeninden bağımsızlaşan ve yukarıdan görmenin bir biçimini öneren hava fotoğrafçılığı, kuş bakışı baktığı kentsel mekânın daha düzenli, müdahale edilebilir ve kontrollü olması arzusuyla iktidar tarafından işlevselleştirilir. Bakışın kendisi bir kontrol aygıtı haline gelirken, bu operasyonu mümkün ve daim kılan görüntüleme teknolojilerinin görünmez ve muğlak kısmını takip etmek parçası oldukları bilgi üretme mekanizmalarının sözde nesnel kodlarını ortaya çıkartır. Çeşitli politik, mimari ve sanatsal pratiklerden örneklerle havadan görme biçimlerinde kırıklar arayan bu çalışma, imgeyi ve müdahale alanı olarak gördüğü kentsel mekânı tartışır. Bedensiz, hükmedici, ve yerden soyutlanmış bir anlatı oluşturan bu görüntülerdeki çatlakların izini sürerek sanatsal öznelliğin inşa ettiği mekânsal ve zamansal potansiyelleri takip eder. Görünürlük ve görünmezlik arasındaki asimetrik eşikte bir 'karşıt-eylem' biçimi olarak saklanmak ve iz sürmek; havadan görme teknolojileri ve sokak ölçeğindeki gündelik hayat arasındaki şiddetli ilişkiye direnmenin, ya da birlikte var olmanın yolunu açabilir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, seeing and perceiving the environment has been one of the most outstanding efforts of humanity. Looking from above, as a privileged way of seeing, has turned into a boundary-drawing action for political organizations, surveillance studies, and urban planning with the advent of photography and aviation technologies. When the multi-layered relationship of seeing and knowing is handled through the city and space, it also paves the way for a problematic form of representation in which seeing, showing, and hiding are intertwined. In the 20th century, aerial photography moved away from the human body and suggested a way of seeing from above, resulting in the operationalization of urban space. As the gaze itself becomes an apparatus of control, following the invisible and ambiguous part of these operational images reveals the knowledge production machine with counter-imagination possibilities. This study, which seeks fractures in those images with examples from various political, architectural, and artistic practices, tries to redefine the image and the urban space it sees as an intervention area. Tracing the fractures in the disembodied, commanding, and abstracted intentions of looking from above, in these fractures, the spatial and temporal potentials built by artistic subjectivity are questioned. Hiding and tracing, as a 'counter-action,' at the asymmetrical threshold between visibility and invisibility, it can pave the way for enduring, resisting, or coexisting with/through the violent relationship between aerial vision technologies and everyday life on the ground.