Beden eğitimi öğretmenlerinin çokkültürlülük yeterlik algılarının incelenmesi
Examining the perceptions of multiculturality proficiency of physical education teachers
  1. Tez No: 670670
  2. Yazar: AYKUT ALÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BALYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, beden eğitimi öğretmenlerinin çeşitli değişkenlere göre çokkültürlü yeterlik düzeyleri incelenmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu,2020-2021 öğretim yılında İzmir ilindeki resmi ilkokul ve ortaokulda görev yapmakta olan 217 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan öğretmenlerin %42,4'ü kadın(n=92), %57,6'sı erkektir (n=125).
Özet (Çeviri)
In this study, the multicultural competence levels of physical education teachers according to various variables were examined.The working group of the research consists of 217 physical education teachers working in the official primary and secondary schools in İzmir in the academic year of 2020-2021.42.4% of the teachers constituting the study group are female (n = 92), 57.6% of them are male (n = 125).“Multicultural Competence Perceptions Scale”and“Personal Information Form”developed by Başbay and Kağnıcı (2011) for teaching staff were used in data collection.The parametric tests used in the statistics of the data were independent groups t-test for two groups and one-way analysis of variance for more than two groups (p