Korunmuş (bypass) yağ ilaveli rasyonla besiye alınan morkaraman erkek toklularında besi performansı, kesim-karkas özellikleri, et kalitesi ve yağ asidi kompozisyonunun belirlenmesi
Determination of fattening performance, slaughtering characteristics, meat quality and fatty acid composition in morkaraman yearling male lamb feeding with protected (bypass) fat supplemented ration
  1. Tez No: 670694
  2. Yazar: DOĞAN TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİNİSA ESENBUĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışmada Morkaraman erkek toklularında rasyona farklı düzeylerde korunmuş (bypass) yağ ilave edilmesinin besi performansı, kesim-karkas, et kalitesi özellikleri ve başta konjuge linoleik asit (CLA) olmak üzere yağ asidi kompozisyonu üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca çalışmada besi ve kesim-karkas özellikleri dikkate alınarak belirlenen harcamalar ve elde edilen gelirlere göre ekonomik değerlendirmeler yapılmıştır. Yöntem: Toklular rasyona korunmuş yağ (yağ asitlerinin Ca tuzları) ilave düzeylerine göre 3 gruba ayrılmışlardır (Kontrol, B2 ve B4). Mera döneminin ardından entansif şartlarda yetiştirilmeye başlanan toklular yaklaşık 73 gün boyunca besiye tabi tutulmuştur. Gruplarda besi performansı, kesim – karkas özellikleri, ph, renk, kimyasal kompozisyon ve duyusal analizler gibi et kalitesi özellikleri ile yağ asidi kompozisyonu belirlenmiştir. Elde edilen verilerin istatistik analizinde SPSS paket programının GLM prosedürü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effect of feeding with adding different levels of protected fat on fattening performance, slaughter-carcass characteristics, meat quality traits and fatty acid composition especially conjugated linoleic acid (CLA) was investigated on Morkaraman yearling male lambs. In addition, economic evaluations were made according to expenses and incomes determined by considering the fattening and slaughter-carcass characteristics in the study. Method: After the pasture, the lambs were fattened for nearly 73 days in intensive conditions. The lambs were divided into three groups according to their levels of protected (bypass) fat addition to concentrated feed (Control, B2 and B4). Fattening performance, slaughter - carcass characteristics, meat quality traits such as pH, color, chemical composition and sensory charecteristics and fatty acid composition were determined in these groups. The GLM procedure of the SPSS package program was used in the statistical analysis of the data obtained.