Production, characterization and development of multifunctional coatings by physical vapor deposition for ultraviolet protection and infrared stealth applications
Ultraviyole koruma ve kızılötesi gizlilik uygulamaları için fiziksel buhar biriktirme yoluyla çok fonksiyonlu kaplamaların üretimi, karakterizasyonu ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 670703
  2. Yazar: UĞUR KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YURDDAŞKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gün içerisinde insanlar yoğun güneş ışınlarına maruz kalmaktadır. Morötesi ışınlarından dünyaya ulaşabilen UV-A ve UV-B olarak adlandırılan ışınlar insan sağlığı açısından oldukça zararlı olabilmektedir. Hem insanlar hem de nesneler, bir termal kamera ile tespit edilebilen termal emisyonlar üreten kızılötesi dalga boyları yayabilir. Bu nedenle, son zamanlarda, örneğin kızılötesi gizliliğinin elde edilmesinde, yüksek oranda kızılötesi yansıtıcı malzemeler ilgi konusu olmuştur. Bu tez kapsamında, polyester kumaş üzerine titanyum dioksit / bakır-alüminyum / titanyum dioksit sandviç yapılı olan kızılötesi ve morötesi yansıtıcı kaplamalar magnetron saçtırma tekniği kullanılarak üretildi. Kaplanmış kumaş numuneleri X-ışını difraktometresi, taramalı elektron mikroskobu, X-ışını fotoelektron spektroskopisi, UV/VIS/NIR spektrofotometrisi, FTIR spektroskopisi ve termal kamera yardımı ile incelendi. Sonuçlar, polyester kumaş üzerindeki sandviç yapılı ince filmin morötesi ve kızılötesi dalga boyunu yansıtıcı özellikte olduğunu gösterdi. Tez kapsamında üretilen koruyucu kaplamaların günlük hayatta kullanmakta olduğumuz polyester tekstil ürünler üzerine uygulanabilirliği ispatlandı. Böylece vücudun güneşin zararlı morötesi ışınlarından korunması, kızılötesi ışınların cilt ile temasının engellenmesi ve kızılötesi ışınların vücuttan yayılması engellenerek ısı bariyeri oluşturulması sağlanabilir. Böylece hem sağlık sektöründe hem de savunma sanayinde kullanılmak üzere çok işlevli yeni nesil kumaş üretimi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
People are exposed to intense sunlight during the day. UV-A and UV-B rays that can reach the world from ultraviolet rays can be quite harmful for human health. Both people and objects can emit infrared wavelengths that produce thermal emissions that can be detected with a thermal camera. Therefore, recently highly infrared reflective materials have been of interest, for example in achieving infrared stealth. Within the scope of this thesis, infrared and ultraviolet reflective coatings with titanium dioxide / copper-aluminum / titanium dioxide sandwich structure on polyester fabric were manufactured using magnetron sputtering technique. Coated fabric samples were examined with the aid of X-ray diffractometer, scanning electron microscope, X-ray photoelectron spectroscopy, UV/VIS/NIR spectrophotometry, FTIR spectroscopy and thermal camera. The results showed that the sandwich thin film on the polyester fabric reflects ultraviolet and infrared wavelengths. The applicability of the protective coatings produced within the scope of the thesis on polyester textile products we use in daily life has been proven. Thus, the body can be protected from the harmful ultraviolet rays of the sun, the contact of infrared rays with the skin is prevented and a heat barrier can be created by preventing the spread of infrared rays from the body. Thus, a new generation of multi-functional fabrics was produced for use in both the health sector and the defense industry.