Araçlar-arası (V2V) haberleşme kanalının ölçülmesi ve modellenmesi
Measurement and modeling of vehicle-to-vehicle (V2V) communication channel
  1. Tez No: 670712
  2. Yazar: KENAN KUZULUGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araçlar-arası (V2V) haberleşme can ve mal güvenliğini sağlamak temel amacıyla geliştirilen, Tahsis Edilmiş Kısa Mesafe Haberleşme (DSRC) teknolojisine dayalı kablosuz haberleşme ağıdır. V2V haberleşmede hem verici hem de alıcı hareketli olduğu için alınan sinyal gücü çok hızlı değişmektedir. Bu değişimin sebebi ortamlardaki araç, bina, ağaç gibi nesnelerin yoğunluğunun farklı olmasıdır. Bu tez çalışmasında farklı ortamlarda 113 ölçüm gerçekleştirilmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir. Ölçüm sonuçlarından elde edilen alınan sinyal gücü verisi yol kaybı, gölgeleme ve çokyolluluk olmak üzere üç temel bileşene ayrılmıştır. Bu üç bileşen ayrı ayrı modellendikten sonra birleştirilerek ölçüm senaryolarına en uygun model önerilmiştir. Özellikle anayol gibi ortamlarda iki-ışın yol kaybı modelinin daha uygun olmasına rağmen model ve veri arasında bir kayma gerçekleşmiştir. Mevcut yol kaybı parametreleriyle giderilemeyen bu sapma için log-mesafe ve iki-ışın modelinin birleştirilmesiyle elde edilen yeni bir model önerilmiştir. Yeni modelinde sisteme dahil edilmesi ile en uygun modeller tekrar elde edilmiştir. Model parametrelerinden n, d0, PLd0 ve εr parametrelerinin ağırlıklı ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Bu parametreler kullanılarak her bir ortam için ortalama yol kaybı modelleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vehicle-to-Vehicle (V2V) communication is a wireless communication network based on Dedicated Short-Range Communication (DSRC) technology developed for the purpose of ensuring the safety of life and property. Since both the transmitter and the receiver are mobile in V2V communication, the received signal strength changes very rapidly. The reason for this change is that the density of objects such as vehicles, buildings and trees in the environment is different. In this thesis, 113 measurements were performed in different environments and the results analyzed. The signal strength data obtained from the measurement results are divided into three basic components: path loss, shadowing and multipath. After these three components were modeled separately, the most suitable model for measurement scenarios was proposed by combining them. Although the two-ray path loss model is more suitable, especially in environments such as highways, there has been a shift between the model and the data. For this deviation, which cannot be compensated by the parameters of existing path loss models, a new model is proposed by combining the log-distance and two-ray model. With the inclusion of the new model in the system, the most suitable models have been obtained again. The weighted means and standard deviations of the n, d0, PLd0 and εr parameters were calculated. Using these parameters, average path loss models are proposed for each environment.