Erektör spina plan bloğunun lomber cerrahi sonrası postoperatif ağrı üzerine etkisi
Effect of erector spinae plane block on postoperative pain after lombar surgery
- Tez No: 670713
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Erektör spina plan bloğu, torasik, abdominal ve lomber cerrahilerde postoperatif ağrı yönetimi için kullanılan güncel bir tekniktir. Bu çalışmada erektör spina plan bloğunun NRS skoru ve postoperatif morfin tüketimi üzerine etkisini değerlendirdik. Hem benzer bloklarla, hem de bu bloğun uygulanma metodlarında olan farklılıkların hastaların ağrı skorlarına ve morfin tüketimlerine etkisini görmeyi ve en etkili yöntemi bulmayı amaçladık. Erektör spina plan bloğunun lomber cerrahide uygulanması ile ilgili literatürde çok az çalışma olup, bu çalışmada bloğu tek bir seviyeden (T12) bilateral uygulayarak benzer çalışmalardan farkını ortaya koymaya çalıştık. Hem hastaların postoperatif şikayetlerini azaltmayı, hem de ek analjezik kullanımlarında görülen yan etkileri azaltmayı hedefledik. Gereç ve yöntem: Bu araştırma tek merkezli, çift kör, prospektif, randomize kontrollü ve gözlemsel bir çalışma olup Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırma için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 19.03.2019 tarih ve 2019-03/09 nolu karar alındıktan sonra çalışmaya başlanılmıştır. Bu çalışma elektif şartlarda lomber cerrahisi planlanan, ASA I-III, 20-60 yaş aralığında olan gönüllü 40 hastada gerçekleştirildi. Erektör spina kasının altı ile transvers proçesin üstü arasında bulunan bölgeye 2 ml serum fizyolojik ile test dozu yapıldıktan sonra toplamda 30 ml %0,25'lik bupivakain bilateral enjekte edilerek erektör spina plan bloğu yapıldı. Tüm hastalara HKA pompası takılarak postoperatif dönemde 24 saat boyunca izlendi. Hastaların 1., 6., 12., ve 24. saat morfin tüketimleri, NRS skorları ve takipleri esnasında gelişen yan etkiler kayıt edildi. Bulgular: Çalışmaya toplamda 40 hasta dahil edildi. Her iki grup arasında demografik veriler ve hemodinamik parametreler açısından anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: Erector spinae plane block is an up-to-date technique used for postoperative pain management in thoracic, abdominal, and lumbar surgeries. In this study, we evaluated the effect of erector spinae plane block on NRS score and postoperative morphine consumption. We aimed to see the effects of similar blocks and the differences in the application methods of this block on the pain scores and morphine consumption of the patients and to find the most effective method. There are very few studies about the application of erector spinae plane block in lumbar surgery and in this study, we tried to show the difference from similar studies by applying the block bilaterally at a single level (T12). We aimed to reduce postoperative complaints of the patients and to reduce the side effects seen in additional analgesic use. Material and Method: This research is a single centered, double-blind, prospective, and observational study. The study was conducted in Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital. The study was started after getting the approval from Cumhuriyet University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee dated 19.03.2019 and numbered 2019-03/09. This study was conducted with 40 volunteer patients with ASA scores of I-III, who are 20-60 years of age and scheduled for lumbar surgery under elective conditions. After a test dose of 2 ml of saline was applied to the area below the erector spinae muscle and above the transverse process, a total of 30 ml of 0.25% bupivacaine was injected bilaterally and an erector spinae plane block was performed. All patients were followed up with a PCA pump for 24 hours postoperatively. Morphine consumption and NRS scores of the patients at 1, 6, 12 and 24 hours were recorded. Any side effects that developed during follow-up of the patients were also recorded. Results: A total of 40 patients were included in the study. There was no significant difference between the two groups in terms of demographic data and hemodynamic parameters.