Object detection using convolutional neural network
Evrişimli sinir ağları kullanarak nesne belirleme
- Tez No: 670725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya genelinde birçok uygulamada giderek artan miktarda dijital görüntü kullanılmakta ve bu kullanım oranı sürekli artmaktadır. Özellikle otomasyon amaçlı olmak üzere, farklı sebeplerle görüntü yakalayan ve sensör olarak kullanılan kameralar bulunmaktadır.Nesne algılama, görüntülerdeki nesneleri tanımlamaya yönelik bir tekniktir. Temel amaç, bir görüntünün ne içerdiğini anlamaktır. Nesne algılama, bilgisayarla görme ile ilgili alanlarda hala zorlu bir görevdir ve derin sinir ağlarındaki son gelişmelerle, görüntülerdeki nesneleri tanımak artık daha yüksek doğru oranlarla mümkündür. Bu çalışmada nesne tespiti için Keraskütüphanesiileevrişimli sinir ağı tekniğini kullanıldı ve bazı tasarım parametrelerinin performans üzerindeki etkileri incelendi. Bu hiperparametreler; yığın boyutu, eğitimdeki görüntü sayısı, çevrim sayısı, öğrenme oranı, filtre sayısı, aktivasyon fonksiyonu, giriş görüntülerinin boyutları, seyreltme, veri setindeki sınıf numarası ve gürültüdür. Denemeler, oluşturulan 35 farklı tasarım parametresi ve popüler iki derin öğrenme mimarisi ile yapılmıştır. Daha sonra tasarım parametrelerine ait metrik sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca sonuçlar grafik ve tabloyardımıylagörselleştirilmiştir. Yaklaşık 50000 görüntü verisi içeren Alman Trafik İşareti Veri Kümesi, bünyesinde yeterli görüntü bulunması nedeniyle eğitim ve testlerde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing amounts of digital images are used in many applications around the world and this usage rate is constantly increasing. There are cameras as sensors to capture images for different purposes especially for automation purposes. Object detection is a technique for identifying the objects in images. The main goal is to understand what an image involves. Object detection is still challenging task in computer vision related fields and that with the recent developments in deep neural networks, recognizing the objects in images is now possible with higher accurate rates. In this study, Keras library and convolutional neural network technique were used for object detection and the effects of some design parameters on performance were examined. These hyperparameters are batch size, train image number, epoch number, learning rate, filter numbers, activation functions, input images sizes, dropout, class number on data set and noise. The experiments were made with created 35 different design parameters and two popular deep learning architectures. After that metric results which belong to design parameters were obtained. Furthermore they were visualized by means of graphs and tables. German Traffic Sign Dataset, which contains approximately 50000 image data, was used on training and testing because of involving adequate images on the dataset.