Yeşil bina konseptinin kentsel dönüşüm uygulamalarında ele alınması
Green building concept in urban transformation
  1. Tez No: 670733
  2. Yazar: ELİF ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Kentsel Dönüşüm ve Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sürdürülebilir kentsel gelişme ve hedeflerinin önemi gittikçe önem arz etmeye başlamıştır. Kent yapıları çevre üzerinde doğrudan ve dolaylı kapsamlı etkilere sahiptir. Dünya'daki iklim değişikliklerine neden olan küresel ısınmanın ve çevre dengesinin bozulmasında en büyük payı kentsel gelişmeye neden olan kent yapılarının oluşturduğu görülmektedir. Bunun fark edilmesi ile birlikte kentsel gelişmede sürdürülebilirliğin önemi daha da öne çıkmaktadır. Bu kapsamda, kentsel yapıların üretilmesinde çevrenin korunmasına yönelik konular daha da önem kazanmaya başlamıştır. Tasarım aşamasından başlayarak yapıların, binaların kullanıma açıldığı ana ve binanın işletme süresince kadar geçen tüm süreçlerde verimli ve olabildiğince yenilenebilir kaynak ve enerji kullanılarak üretilen ve“Yeşil Bina”olarak adlandırılan projeler öne çıkmaktadır. Yeşil Bina konsepti ile yapıların doğal çevreye olan olumsuz etkilerinin azaltılması amaçlanmaktadır. Yeşil Bina uygulamalarında projenin tamamının sürdürülebilir olmasını sağlamak için tasarım ve uygulamanın daha büyük bir sürecin bir parçası olarak düşünülmesi ve genel proje hedeflerine entegre edilmesi önemlidir. Bunun için çeşitli yeşil bina derecelendirme sistemleri geliştirilmiştir. En bilinenleri LEED ve BREEAM'dır. Türkiye'de de yeşil binalara yönelik bir farkındalığın gelişmeye başladığı ve bu tür binaların örneklerinin arttığı görülmektedir. Yeşil bina konseptinin, yaratmış olduğu farkındalık ile kentsel dönüşüm kapsamında da değerlendirilebileceği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, yeşil bina konseptinin ülkemizde kentsel dönüşüm uygulamalarında kullanılma olanağı değerlendirilmekte ve uygulamayı sınırlayıcı unsurlar araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of sustainable urban development and goals has become increasingly important. Urban buildings have direct and indirect comprehensive effects on the environment. It is seen that urban structures that cause urban development constitute the biggest share in the global warming causing to climate change and deterioration of environmental balance. With this awareness, the importance of sustainability in urban development becomes more important. Within this scope, issues related to protection of the environment in production of urban structures have started to gain more importance. Beginning from the design phase to the opening time and operation period of the buildings, in all processes, by using efficient and renewable resources produced buildings called“Green Building”, those projects come to the fore today. With the Green Building concept, it is aimed to reduce the negative effects of the buildings on the natural environment. In the applications of Green Buildings, it is important to consider design and implementation as part of a larger process and to integrate them into the overall project objectives, to ensure that the entire project is sustainable. Because of this various green building rating systems have been developed. The best known two among them are LEED and BREEAM. It is seen that in Turkey also awareness to green buildings has begun to develop and the examples of these buildings increased. It is thought that green building concept can be evaluated within the scope of urban transformation with the awareness it created. In this thesis, the possibility of using the green building concept in urban transformation applications in our country is evaluated and the factors limiting the application are investigated.