İzzet Keribar'ın Kore Savaşı sonrası belgesel fotoğrafları
İzzet Keribar's post-Korean War documentary photographs
- Tez No: 670746
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS OZAN BİLGİSEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kore Savaşı'nın yaralarının henüz sarılamadığı bir dönem olan 1956 yılında Türkiye'nin şu gün en önemli seyahat fotoğrafçısı İzzet Keribar, gönüllü olarak Güney Kore'ye askeri tercüman olarak gönderildi. Küçük yaşlarında ağabeyinden edindiği fotoğraf ve seyahat sevgisiyle çıktığı ilk uzun yolculuk ve profesyonel anlamda yaptığı ilk fotoğraf belgelemelerini Kore'de gerçekleştirdi. Bu kararı vermesini bir“serüven”olarak değerlendirir ve bu ona hayatını tamamen değiştiren müthiş bir deneyim yaşatır. Türk birliklerinin bulunduğu Uijeongbu yakınlarındaki köyleri dolaşan Keribar Leica kamerasıyla köyleri ve insanları fotoğraf filmlerine kaydeder. Bugün bu çalışmalar sayesinde gerçek yoksulluğun ne olduğunu görülebilir ve yeniden yorumlanabilir. Bu çalışmalar sırasında Keribar fotoğraftaki en önemli şeyin“fotoğrafın içinde bir ruhun bulunması”durumunu olduğunu öğrenir. Tüm fotoğraf çalışmalarını bağımsız olarak kendisi planlar ve maliyetlerini de kendi üstlenir. Zamanın görüntüsünü net bir slayt filme kaydetmesi, renge olan güçlü sevgisi ve günümüzdeki dijital çağını öngörüyormuş tarzda almış bulunduğu tüm kararlar doğrudur. Bu tez için, arşivinde sakladığı 200'den fazla Kore fotoğrafını paylaşmış ve 25 Kasım 2020'de yapılan uzaktan erişimle gerçekleştirilen röportajla fotoğraf hayatı ve Kore'de geçirdiği süreç hakkında bilgileri tarafımıza aktarmıştır. Ayrıca kendisini uzun süredir tanıyan fotoğrafçılardan Coşkun Aral, Merih Akoğul ve Murat Gür, İzzet Keribar hakkında hazırlanan bu tezi için özel olarak kaleme aldıkları yazılar ile kendisini övgüyle değerlendirmişlerdir. Keribar'ın da arzu ettiği gibi bu tez, Korona pandemisi sona erdikten sonra Kore fotoğraflarından oluşan özel bir Kore sergisinin gerçekleştirilmesi ve Kore'de tanınması için önemli bir hazırlık ve bir ön çalışma niteliğindedir. Ve İzzet Keribar'ın Kore'ye olan derin sevgisi ve fotoğraf sanatı sayesinde Türkiye ile Kore arasındaki pozitif ilişkiler belki de bir kez daha ve yeniden hatırlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In 1956, when the wounds of the Korean War had not yet been healed, Izzet Keribar, Turkey's greatest travel photograhpher ever, was sent to South Korea as a volunteer military interpreter. Since his early childhood, his brother had inspired his interest in photography and travel. The dispatch to South Korea was not only the first long journey in his life but also an opportunity to take professional photographs. He considered this decision to be an“adventure”; it gave him a wonderful experience that completely changed his life. He took pictures of villages and people with his Leica camera as he traveled through towns near Uijeongbu, where Turkish troops were stationed. Through these works, he could see what real poverty was, and learned that the most important thing in photograph is to capture a soul in it. He planned out all his works by himself. Despite its cost, he chose slide film to capture vivid images of the time, as if he predicted the era of digital photography. For this thesis, he has provided more than 200 Korean photographs in his archive, and shared his life as a photographer and his time in Korea in a remote interview on November 25, 2020. Çoskun Aral, Merih Akoğul and Murat Gür, who have known him for a long time, appreciated his work in writing dedicated to the thesis. This thesis would provide an important opportunity for his dream to come true; his photographs of Korea would be showcased in his exhibition in Korea after the Corona pandemic ends. His love towards photography and Korea would bring the relationship between Turkey and South Korea back in spotlight.