Turist rehberlerinin iş yaşam kalitesi ve işe yabancılaşma eğilimlerinin belirlenmesi
To determination of tourist guides's work life quality and work alienation tendency
- Tez No: 670749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Turist rehberliği, turizm endüstrisinde kilit rol oynayan bir meslektir. Turist rehberlerinin performansı, turistlerin ülkeden memnun ayrılmaları noktasında önemli rol oynamaktadır. Ülkelerin, bölgelerin ve işletmelerin tanıtımında, turist memnuniyetinin sağlanmasında stratejik rol oynayan rehberlik mesleği, aynı zamanda sezonluk çalışma, taban ücret altında çalışmaya zorlanma, kaçak rehberlik, sağlık güvencesinin olmayışı gibi birçok zorluğu da bünyesinde barındırmaktadır. Turist rehberlerinin iş yaşam kalitelerinin yüksek olması, bir başka ifadeyle işinden memnun olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde işine yabancılaşan, işini sevmeyen turist rehberlerinin performansı düşebilir ve dolayısıyla turist memnuniyeti de düşebilir. Bu araştırmanın konusu, turist rehberlerinin iş yaşam kalitesi ve işe yabancılaşma eğilimlerinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
The tourist guiding is a profession that plays a key role in the tourism industry.The performance of tourist guides ensures that the tourist leave the country with satisfaction. Tourist guides which play a strategic role in the promotion of countries, regions and businesses and in ensuring tourist satisfaction, also includes many difficulties such as seasonal work, being forced to work under minumum wage, illegal guidance, and lack of health insurance. It is very important that tourist guides have high quality of work life, that is, they are satisfied with their job. Otherwise, the performance of tourist guides who are alienated from their job, dislike their job may decrease and hence tourist satisfaction may decrease. The subject of this research is to determine tourist guides' tendency quality of work life and job alienation.