Türkiye'de sivil havacılığın gelişimi ve ekonomi üzerine etkileri
Development of civil aviation in Turkey and effects on the economy
  1. Tez No: 670750
  2. Yazar: SEMA BAŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN ÖZEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sivil havacılık sektörü, ülke ekonomisi, turizmi, kültürel ve ticari faaliyetleri üzerinde büyük önem arz eden bir sektördür. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de havayolu firmalarının ve sefer sayılarının artmasıyla birlikte sivil havacılık sektörü de gelişerek stratejik önemi artmıştır. Bu tez çalışması, sivil havacılık sektörünün gelişimi ile birlikte bahsi geçen alanlarda küresel ölçekte ve Türkiye özelinde ekonomiye etkisi konusuna odaklanmaktadır. Sivil havacılık sektöründe özellikle THY'nin gelişmesiyle birlikte, uluslararası pazarda Türkiye önemli bir paya sahip olmuştur. Türkiye, 2019 yılı itibariyle dünya ücretli-tarifeli ulusal ve uluslararası servisler yolcu-km sıralamasında 12., uluslararası servisler sıralamasında ise 9. sırada yer almıştır. Türkiye Avrupa'da ise ilk 5 ülke içerisinde yer almaktadır. Sivil havacılık sektöründe siyasi kaoslar, terör olayları, hastalıklar gibi dış faktörler olumsuz etkilerdir. Aralık 2019'da Çin'den başlayarak diğer ülkelere de yayılan“Corona Virüs Salgını”sivil havacılık sektörünü olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak Türkiye'de sivil havacılık sektörünün yaşanılan tüm olumsuz durumlara rağmen son yıllarda gelişme gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The civil aviation sector is of great importance on the national economy, tourism, cultural and commercial activities. All over the world as well as in developing the civil aviation sector in Turkey together with the increase in the number of flights airline companies and increased strategic importance. This study is the bet with the development of the civil aviation sector on a global scale in the area, and focuses on the impact on Turkey's economy in particular. THY especially with the development of the civil aviation sector, Turkey has had a significant share in the international market. Turkey, as of 2019 the world-paid national and international scheduled passenger services in the 12-km rankings, took the 9th place in the ranking of international services. Turkey is also located in the top 5 European countries. The civil aviation sector is adversely affected by external factors such as political chaos, terrorist incidents and diseases. The“Corona Virus Epidemic”, which started in China and spread to other countries in December 2019, negatively affected the civil aviation industry. However, despite all the negativity experienced in civil aviation in Turkey it said that improved in recent years.