Yalıtım sıvalarına uçucu kül katkısının fiziksel ve mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of fly ash addition to insulation plasters on physical and mechanical properties
- Tez No: 670774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda, atık malzemelerin gün geçtikçe arttığı dünyamızda meydana gelen çevresel kirliliğin önemli bir sorun teşkil ettiği görülmektedir. Bu nedenle çalışmalar geri kazanılabilir atıkların, hammadde yerine kullanılabilirliği üzerine yoğunlaşmıştır. Özellikle enüstriyel atık malzeme ve yan ürünlerinin değerlendirilmesi, kaynakların kullanımını azaltarak doğanın tahrip olmasını önlemekte, hem de bu atıkların depolanması sonucu çevrede oluşacak problemlerini en aza indirgemektedir. Dünya'da üretilen tüm fosil yakıt atıklarının %90'a yakın bir bölümü kömür yanma atıklarından oluşur. Bunun sonucu termik santrallerde açığa çıkan milyonlarca ton uçucu küllerin sadece %20'lik bir kısmı değerlendirilmektedir. Buda çevre açısından büyük bir sorun oluşturmaktadır. Son yıllarda endüstriyel bir atık olan uçucu kül, özellikle inşaat sektöründe, beton üretiminde kullanılmakta, böylece hem çimento üretim maliyetlerini düşürmekte hemde çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlanmaktadır. Bu çalışmada endüstriyel bir atık olan uçucu kül'ün son yıllarda inşaat sektöründe sıkça kullanılmaya başlayan yalıtım sıvalarına ikame edilmesiyle özellikle yalıtım sıvasının ısı yalıtım ve mekanik özelliklerindeki değişimleri incelenmiştir. Bu kapsamda piyasadan alınan örnek bir yalıtım sıvasına %10, %20, %30 ve %40 olacak şekilde uçucu kül ikame edilerek elde edilen numuneler üzerinde ısı iletkenlik katsayısı, eğilme dayanımı, basınç dayanımı, yoğunluk ve su emme değişimleri incelenmiştir. Sonuç olarak yalıtım sıvasına, %30 uçucu kül ikamesinin ısı iletim katsayısında en iyi oranda iyileşme sağladığı, %40 uçucu kül ikamesinin eğilme, basınç dayanımı ve yoğunluk gibi parametreleri olumlu yönde artırdığı, en düşük su emme miktarının %40 uçucu kül katkılı numunelerde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been seen that environmental pollution, which is caused by waste materials increasing day by day in our world, is posing a significant problem. Therefore, studies have focused on the usability of recyclable wastes instead of raw materials. Especially, utilization of industrial waste materials and by-products prevents the nature from being adversely affected by minimizing resource consumption. Thus, environmental problems, which may arise due to accumulation of those wastes, are reduced. Nearly 90% of all fossil fuel waste released around the world pertains to coal waste. However, only 20% of millions tons of fly ash released by thermal power plants is utilized, which causes a major environmental problem. Fly ash, which is an industrial waste, has been used particularly in the construction sector for concrete manufacturing during the recent years, thus manufacturing costs are reduced and prevention of environmental pollution is facilitated. In this study; changes in thermal insulation and mechanical properties of insulation plaster influenced by substituting insulation plasters with fly ash as an industrial waste, which started to be used frequently in the construction sector in late years, were examined. In this context, changes in thermal conductivity coefficient, bending resistance, pressure resistance, density and water absorption of the samples prepared by substituting off-the-shelf insulation plaster with fly ash at rates of 10%, 20%, 30% and 40%, were analyzed. Consequently, it was identified that substituting insulation plaster with fly ash at rate of 30% provides best improvement to thermal conductivity coefficient, at rate of 40% improves the parameters of bending resistance, pressure resistance and density properties better and the lowest water absorption capacity was obtained with substitution at the rate of 40%.