Moving from topographic to relational spaces in Brian Friel's drama: Spatial reconfigurations in Dancing at Lughnasa, Wonderful Tennessee and Molly Sweeney
Brian Friel oyunlarında topoğrafik uzamdan ilişkisel uzama geçiş: Lughnasa'da Dans, Harika Tennessee ve Molly Sweeney'de uzamın yeniden oluşumu
- Tez No: 670776
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışma Brian Friel'ın 1990lı yıllara ait Lughnasa'da Dans (1990), Harika Tennessee (1993), ve Molly Sweeney (1994) adlı oyunlarında uzamdaki devinimi Doreen Massey'nin ilişkisel uzam kuramı çerçevesinde incelemektedir. Bu çalışmada Massey'nin“uzam,”“yer,”ve“manzara”kavramlarını yeniden biçimlendirmesine dayanılarak, Friel'ın oyunlarının İrlanda ve İrlandalı olmak ile özdeşleşmiş olan köklülük ve otantik kimlik fikrine meydan okuduğu tartışılacaktır. Bu oyunlar İrlanda yazınında uzun zamandır hüküm süren yer duygusu ve kültürel kimlik kavramlarını ters yüz edip, yerlerin ve insanların çoklu, değişken ve sınırsız doğasına dikkat çekerek, İrlanda bağlamında uzama ve öznelliğe yaklaşmanın alternatif bir yolunu sunuyor. Friel'in oyunlarında yer ve uzamın nasıl açık ve geçirgen olduğunu, uzam ve toplumun nasıl iç içe geçtiğini vurgulamak için Massey'nin kavramsal araçlarının yanında Edward Soja'nın“Üçüncü Uzam”(Thirdspace) nosyonundan da yararlanılacaktır. Friel'ın İrlanda ve İrlandalı olmak fikrinin yeniden ele alınmasını simgeleyen ve beşinci bölge (fifth province) kavramıyla özdeşleşen kurmaca bir kasaba olan Ballybeg'de geçen bu üç oyunun incelenmesi sonucunda, İrlanda'nın yekpare bir yer değil bunun aksine ilişkilerin, buluşmaların, karşılaşmaların ve dönüşümün bir araya geldiği ve kucaklandığı çoklu bir uzam olduğu fikri vurgulanacaktır. Bu görüş de Massey'nin deyimiyle içinde uzamın sunmuş olduğu olanakları barındıran, çok ihtimalli evrensel bir yer duygusunu yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the spatial dynamics of Brian Friel's drama, mainly in his three plays of the 1990s, Dancing at Lughnasa (1990), Wonderful Tennessee (1993), and Molly Sweeney (1994) against the backdrop of Doreen B. Massey's relational understanding of space. Drawing on Massey's reconceptualization of“space”,“place”, and“landscape”, it will be argued in this dissertation that Brian Friel's plays challenge the conventional idea of rootedness and authentic identity attached to Ireland and Irishness. These plays, subverting the prevalent notions of sense of place and cultural identity, and emphasizing the multiple, shifting, and unbounded nature of places and people, offer an alternative way of approaching space and subjectivity in Ireland and Irish writing. Along with Massey's conceptual tools, Edward Soja's concept“Thirdspace”will be employed in order to highlight how spaces and places in Friel's drama are open and porous, and how they draw attention to the intertwining nature of the spatial and the social. Through the analysis of these late plays of Ballybeg, an imaginary town epitomizing Friel's vision of the fifth province, an-Other realm for rethinking Ireland and Irishness, this study will conclude that Friel, undermining monolithic constructions of national space and identity, forges a relational understanding of Ireland which embraces multiplicity, the cluster of relations, meetings, encounters and transformation –- a“global sense of place”embodying“the chance of space”within and beyond in Doreen Massey's terms.