Öğrencilerin muhasebe eğitiminde sosyal ağ kullanımına yönelik tutumları
Students' attitudes towards social network usage in accounting education
  1. Tez No: 670805
  2. Yazar: NAGİHAN PİLİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yaşadığımız yüzyılda internet ve bilişim araçlarının gelişmesiyle birlikte eğitim- öğretim hayatında da değişim ve gelişim ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bilişim çağında yaşayan öğrencilerin teknolojide meydana gelen gelişmeleri yakından takip ederek sosyal yaşamlarına adapte ederken öğretim üyelerinin de gerektiğinde ders verme ortamına ve araçlarına destek olması açısından bu sürece uyum sağlaması beklenmektedir. Bu çalışmada öğrencilerin muhasebe eğitiminde sosyal ağ kullanımına yönelik tutumlarının ölçülmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 3. sınıf öğrencilerinden yüz yüze anket yöntemiyle toplanan verilerin SPSS 23 paket programında istatistiksel analizleri yapılmıştır. Çalışmanın güvenilirliği (Cronbach's Alpha) 0,93 bulunmuştur. Öğrenmeye etki faktöründe ders için oluşturulan özel gruplardan Facebook' a üye olan öğrencilerin oluşturulan gruplardan hiçbirine üye olmayan öğrencilere göre muhasebe eğitiminde sosyal ağ kullanımına daha olumlu tutum gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the century we live in, with the development of internet and information tools, the need for change and development has emerged in education life. While students living in the information age adapt to their social lives by closely following the developments in technology, faculty members are expected to adapt to this process in terms of supporting the teaching environment and tools when necessary. In this study, it is aimed to measure the attitudes of students towards the use of social networks in accounting education. For this purpose, statistical analyzes of the data collected from the 3rd year students of Selcuk University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Business Administration by face-to-face survey method were carried out with the help of SPSS 23 package program. The reliability of the stuyd (Cronbach's Alpha) was found to be 0.93. It has been observed that students who are members of Facebook, one of the special groups created for the course, have a more positive attitude towards the use of social networks in accounting education compared to students who are not members of any of the groups created.