Kahramanmaraş merkezli depremlerin muhasebe ve işletme eğitimi üzerindeki etkisi: Nitel bir araştırma
The impact of the Kahramanmaraş-centered earthquakes on accounting and business education: A qualitative study
  1. Tez No: 993187
  2. Yazar: RUŞEN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler, başta Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya olmak üzere çevre illerde tüm eğitim kademelerini ciddi biçimde etkilemiştir. Deprem sonrası artçı sarsıntıların oluşturduğu riskler nedeniyle, öğrencilerin fiziki mekânlarda bir araya gelmesini gerektiren eğitim ve sosyal faaliyetlerin sürdürülmesi mümkün olmamış; bu durum, yüz yüze eğitimin durdurulmasını veya alternatif öğretim yöntemlerine yönelinmesini zorunlu kılmıştır. Bu süreçte, öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetlerinin kesintiye uğramaması amacıyla bilgi teknolojilerinin sunduğu olanaklar doğrultusunda uzaktan eğitim uygulamalarına başvurulmuştur. Bu bağlamda, çalışmada Kahramanmaraş merkezli depremlerin işletme ve muhasebe eğitimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada, depremden etkilenen ve öğreniminin bir bölümünü uzaktan eğitim yoluyla sürdüren 21 öğrenciyle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilerek, uzaktan eğitimin deprem sürecindeki olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirilmiştir. Çalışmada, sosyal gerçekliğin bireylerin yaşantıları ve öznel deneyimleri aracılığıyla şekillendiği kabulüne dayanan nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Nitel araştırma yöntemi, sosyal ve beşerî bilimler alanında bireylerin davranışlarını, II duygusal tepkilerini ve deneyimlerini kendi doğal bağlamları içerisinde derinlemesine inceleme imkânı sunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, deprem sonrasında zorunlu olarak uygulamaya konulan acil uzaktan eğitim sürecini deneyimleyen lisans öğrencilerinin yaşantılarını anlamlandırabilmek amacıyla fenomenoloji (olgubilim) deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, deprem sonrası uzaktan eğitim, öğrencilere“erişimsel bir esneklik ve zamansal/mekansal konfor”sunmasına karşın, özellikle muhasebe gibi uygulamalı ve kümülatif ilerleyen disiplinlerde ciddi bir“bilişsel, pedagojik ve etkileşimsel boşluk”yarattığı tespit edilmiş olup yükseköğretimde“herkese uyan tek model”uzaktan eğitim yaklaşımının, özellikle kriz dönemlerinde ve sayısal/uygulamalı derslerde yetersiz kaldığı görülmüştür. İşletme gibi sözel dersler, okuma ve izleme materyalleriyle desteklendiğinde uzaktan eğitimle başarılı bir şekilde yürütülebilirken; muhasebe eğitimi için senkron etkileşimin, gelişmiş görsel araçların (sanal tahta, tablet kullanımı vb.) ve problem çözme odaklı oturumların zorunlu olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6 profoundly affected all levels of education in the surrounding provinces, particularly Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, and Malatya. Due to the risks posed by aftershocks following the disaster, it became impossible to sustain educational and social activities that required students to gather in physical spaces. Consequently, face-to-face education was suspended, and institutions were compelled to either halt educational activities or adopt alternative instructional methods. In this context, distance education was implemented by utilizing the opportunities provided by information technologies in order to ensure the continuity of students' learning processes. Accordingly, this study examines the effects of the Kahramanmaraş-centered earthquakes on business and accounting education. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 21 students who were affected by the earthquake and completed part of their education through distance learning, aiming to evaluate both the positive and negative aspects of distance education during the post-disaster period. The study adopts a qualitative research approach grounded in the assumption that social reality is constructed through individuals' lived experiences and subjective perceptions. Qualitative research offers the opportunity to examine human behaviors, IV emotions, and experiences in depth within their natural contexts, particularly in the fields of social and human sciences. In this regard, a phenomenological research design was employed to gain a comprehensive understanding of the experiences of undergraduate students who were required to transition to emergency distance education following the earthquake. The findings indicate that while distance education provided students with accessibility, flexibility, and temporal and spatial convenience in the post-earthquake period, it also generated significant cognitive, pedagogical, and interactional gaps, particularly in applied and cumulatively structured disciplines such as accounting. The results further suggest that a“one-size-fits-all”distance education model in higher education is insufficient, especially during crisis situations and for quantitative or practice-oriented courses. While theoretically oriented courses such as business studies can be delivered effectively through distance education when supported by reading and viewing materials, accounting education necessitates synchronous interaction, advanced visual tools (e.g., virtual whiteboards and tablet-based instruction), and problem-solvingfocused sessions.