Analysis of precautionary measures deployed by Israel Defense Forces during Operation Protective Edge in 2014 in the light of international humanitarian law
2014 'Koruyucu Hat Operasyonu' sırasında İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından uygulanan saldırı önlemlerinin uluslararası insancıl hukuk ışığında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 670812
  2. Yazar: MAREK PAWEL MATUSIAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL IŞIL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tezin amacı, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) 2014 yılında Gazze'de yürüttüğü operasyonu Uluslararası İnsancil Hukuk (IHL) ıșığında değerlendirmektir. Yazar, özel olarak, sivil can kaybını önlemek veya her durumda en aza indirmek için savaşan tarafları mümkün olan tüm önlemleri almaya zorlayan „saldırı önlemleri“ ilkesine odaklanmaktadır. Birinci bölüm, ”saldırı önlemlerin" yasal tanımını, onun sözleşmelerdeki ve uluslararası ceza mahkemelerinin içtihatlarındaki kaynaklarını ve diğer IHL kategorileriyle olan bağlantılarını incelemektedir. Ayrıca, Gazze'deki çatışmanın yaşandığı sırada İsrail'in yürürlükte olan uluslararası yasal yükümlülüklerini de incelemektedir. İkinci bölüm, IDF'nin 2014 operasyonundaki fiili davranışları incelemek için çeşitli bilgi kaynaklarını kullanmakta ve saldırı önlemleri uygulamaya yönelik yaklaşımındaki kalıpları tespit etmektedir. Üçüncü bölüm, saldırı önlemleri uygulama yükümlülükleri ışığında, IDF'nin Gazze operasyonunu yürütmesini hukuki değerlendirme girişimidir. Sonuç bölümünde yazar soruna kendi bakış açısını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the conduct of the Israel Defense Forces (IDF) during the 2014 operation in Gaza in the context of International Humanitarian Law (IHL). The author specifically focuses on the principle of precautions in attack which obliges the fighting sides to apply all feasible precautions to avoid or, in any case, minimize incidental loss of civilian life. The first chapter examines the legal definition of“Precautionary measures”, its sources in the conventions and in the jurisprudence of international criminal courts and its links with other categories of IHL. It also examines Israel's international legal obligations at the time when the conflict in Gaza took place. The second chapter uses diverse sources of information to reconstruct IDF's factual conduct of the 2014 operation and identifies patterns in its approach towards applying precautionary measures. The third chapter is an attempt of a legal assessment of the IDF's conduct of hostilities in the light of its obligations to apply precautions in attack. In the conclusion the author offers his own perspective on the problem.