Ankara Nallı Çayı havzasında taşkın koruma ve üst havza önlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of flood protection and upper basin precautionary measures in Ankara Nallı creek basin
  1. Tez No: 958094
  2. Yazar: RECEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Geçmişte yaşanan ani ve şiddetli yağışlar, su kaynaklarının taşkınlara yol açmasına neden olmuş ve bu durum çeşitli dönemlerde kayda geçmiştir. Bu taşkınların yerleşim alanlarında önemli ölçüde kentsel sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Taşkınlar, yalnızca altyapı üzerinde fiziksel tahribat yaratmakla kalmamakta; aynı zamanda can ve mal güvenliği açısından da ciddi tehditler oluşturmaktadır. Akarsu yataklarının taşması sonucu oluşan taşkınlar, sosyal, ekonomik, çevresel ve kentsel boyutta çok yönlü olumsuzluklara yol açmaktadır. Özellikle yerleşim alanları ve tarımsal araziler üzerinde meydana gelen taşkınlar, geri dönüşü güç ve yüksek maliyetli zararlara neden olabilmektedir. Bu tür afetlerin etkilerini en aza indirmek amacıyla, akarsu yataklarının yerleşim yerleri ve tarım alanlarından geçen kesimlerinde etkili taşkın kontrol yapılarının inşa edilmesi gerekmektedir. Bu yapıların etkili bir şekilde projelendirilmesi ise, uzun yıllara dayanan taşkın tekrarlama debilerinin güvenilir yöntemlerle hesaplanmasına bağlıdır. Bu çalışmada Ankara ili Nallıhan ilçesi Nallı Çayı havzasındaki olası taşkınların debilerinin saptanması için Mockus sentetik yöntemi ile birlikte noktasal taşkın frekans analizi gerçekleştirilmiş ve bu taşkınların verdiği zararı en aza indirmek için alınması gereken önlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historically, episodes of sudden and intense rainfall have frequently resulted in the overflow of water bodies, leading to flooding events recorded across various periods. Such floods have been identified as major contributors to significant urban challenges, particularly within residential areas. In addition to causing substantial physical damage to infrastructure, floods also pose serious threats to human life and property. When river channels exceed their capacity, the resulting floods can have widespread adverse impacts across social, economic, environmental, and urban systems. Flooding in residential zones and agricultural lands, in particular, often leads to irreversible and economically burdensome damage. To mitigate the adverse effects of these natural disasters, it is essential to implement effective flood control structures, particularly along river segments that traverse inhabited and agriculturally productive areas. The optimal design and planning of these structures requires the accurate and long-term estimation of flood recurrence flows, which serve as a foundation for robust hydraulic and hydrologic modeling. In this study, a point flood frequency analysis was conducted using the Mockus synthetic unit hydrograph method to estimate the potential flood flows within the Nallı Creek Basin, located in the Nallıhan district of Ankara Province, Turkey. Furthermore, the study assesses the necessary precautionary measures to minimize the potential damage associated with future flood events in the region.