1958 – 1964 yılları arasında yayımlanan Çocuk Haftası dergisinin çocuk edebiyatı açısından incelenmesi
Review of the Çocuk Haftasi in terms of children's literature (Between 1958 and 1964)
- Tez No: 670875
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SAVAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 415
Özet
Osmanlı Devleti'nde 1839 yılı Tanzimat Dönemi'nden itibaren çocuklar için çeşitli eserler yayınlanmıştır. Daha ileriki yıllarda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla çocuk eğitimine daha da önem verilmeye başlanmış ve bu alanda gelişmeler yaşanmıştır. 1 Kasım 1928 yılında yapılan harf inkılâbı ile okuryazar oranı ve eğitim seviyesi hızla artış göstermiştir. Yeni kitaplar, dergiler yayınlanmaya başlanmıştır. Çocuk eğitiminde kullanılan kaynakların nitelik ve nicelik açısından çocuğa kattığı değerler önemlidir. Hitap ettiği kesime, çocukluk dönemine kazandırılması gereken amaçları kapsaması gerekmektedir. Bunun için çocuk edebiyatında kullanılan eserlerin incelenmesi ve kattığı değerlerin ortaya çıkarılması büyük önem arz eder. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra yayımlanmaya başlayan çocuk dergilerinden Çocuk Haftası dergisinin 1943-1950 ve 1958-1964 yılları arasında yayınlandığı görülmektedir. Bu derginin 1943-1950 yılları arasında çıkan sayıları yüksek lisans tezi olarak (Asar, 2017) incelenmiş olup 1958-1964 yılları arasında çıkan sayıların incelenmediği tespit edilmiştir. Bu sebeple 1958-1964 yılları arasında çıkan Çocuk Haftası dergisi incelenmiş, yayımlandığı döneme ilişkin çocuk edebiyatı açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Çocuk Haftası dergisi 1943-1950 yılları arasında 374 sayı, 1958-1964 yılları arasında ise 318 sayı yayınlanmıştır. Derginin ikinci bölüm niteliğinde olan 1958-1964 yılları arası 318 sayı çıkmıştır. Bu sayılardan 1963 yılının ilk 26 sayısı (1 cilt) kaynak olarak temin edilemediği için bu sayılar incelenememiştir. Toplam 292 sayılık dergi incelenmiştir. İncelemede, doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Derginin ilk sayısından itibaren fihristi oluşturulmuş ve daha sonra edebî türlere göre sınıflandırma yapılmıştır. Çocuk edebiyatında bulunması gereken özellikler temel alınarak dergideki eserler incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda Çocuk Haftası dergisindeki eserlerin çoğunun, 2019 MEB Türkçe Öğretimi Programını destekler nitelikte olduğu, ancak bazı eserlerin bu öğretim programına ve çocuk edebiyatına uygun olmadığı görülmüştür. Tezde kullanılan Görseler Resim 4.1: Kapak Sayfası Resim 4.2: 30 Ağustos Resim 4.3: 19 Mayıs Resim 4.4: Şeref Köşesi 1 Resim 4.5: Şeref Köşesi 2 Resim 4.6: Resim Yarışması Resim 4.7: Parker Quink Reklamı Resim 4.8: Beraber Gülelim Köşesi Resim 4.9: Eğlence Bulmaca 1 Resim 4.10: Eğlence Bulmaca 2 Resim 4.11: Mıstık Resim 4.12: Atalar Sözü Resim 4.13: Bilgi Köşesi Resim 4.14: Bu Haftaki Ünitemiz Resim 4.15: Çocuk Haftası Ansiklopedisi Resim 4.16: Dünyanın 4 Köşesinden Resim 4.17: Hayvanlar Âlemi Resim 4.18: Musiki Bilgiler Resim 4.19: Öğretmeniniz Diyor Ki Resim 4.20: Tarih Yaprakları Resim 4.21: Meşhur Müzisyenler 1 Resim 4.22: Meşhur Müzisyenler 2 Resim 4.23: Türk Futbol Yıldızları 1 Resim 4.24: Türk Futbol Yıldızları 2 Resim 4.25: Her Hafta Bir İlimiz Resim 4.26: Yurdumuzu Geziyoruz Resim 4.27: Aslan Avı Resim 4.28: Korkunç Dakikalar Resim 4.29: 3 Arkadaş Romanı 1 Resim 4.30: 3 Arkadaş Romanı 2 Resim 4.31: Karındaşın Oğuz Han 1 Resim 4.32: Karındaşım Oğuz Han 2 Resim 4.33: Hızır 1 Resim 4.34: Hızır 2 Resim 4.35: Yaman İzci ile Kabasakal Amca Resim 4.36: Yıldırım Kaptan Resim 4.37: Atatürk Şiiri Resim 4.38: Görünmeyen Yolcu
Özet (Çeviri)
Since the 1839 Tanzimat Period of the Ottoman Empire, various works have been published for children. In the later years, with the establishment of the Republic of Turkey, the children's education began to be attached more importance and there have been developments in this area. With the alphabet revolution on November 1, 1928, the literacy rate and education level increased rapidly. New books and magazines have been published. The values added to the child through resources, which are utilized in child education, are important in terms of quality and quantity. It is of great importance that the resources cover the objectives that should be brought to the audience, to the childhood period. Therefore, it is very important to examine the works used in children's literature and to reveal the added values. The Journal of Children's Week, a children's journal began to be published after the establishment of the Republic of Turkey, was seen to be published between 1943 - 1950 and between 1958 - 1964. It is determined that the issues of this journal published between 1943 and 1950 were examined as a master's thesis (Asar, 2017), while the issues published between 1958 and 1964 were not examined. For this reason, the Journal of Children's Week is examined and evaluated in terms of children's literature for the period it was published between 1958 and 1964. The Journal of Children's Week was published 374 issues between 1943 and 1950, and 318 issues between 1958 and 1964. In this study, as the second chapter of the journal, 318 issues between the years 1958 and 1964 were published. Among these numbers, the first 26 issues (one volume) of 1963 could not be obtained as a source, so these numbers could not be examined. In this study, 292 issues of magazines are examined in total. In the analysis, document analysis method is used. Beginning from the first issue of the journal, the index has been created and then classified according to literary genres. The works in the journal are analyzed based on the features that should be found in children's literature. As a result of the assessments, it was seen that most of the works in the Children's Week support the 2019 MEB Turkish Teaching Program, but some of the works were not suitable for this curriculum and children's literature. The images used in the thesis Picture 4.1: Cover Page Picture 4.2: August 30th Picture 4.3: May 19th Picture 4.4: Hall of Fame 1 Picture 4.5: Hall of Fame 2 Picture 4.6: Painting Competition Picture 4.7: Parker Quink Ad Picture 4.8: Let's Laugh Together Corner Picture 4.9: Fun Puzzle 1 Picture 4.10: Fun Puzzle 2 Picture 4.11: Mıstık Picture 4.12: Ancestors Word Picture 4.13: Information Corner Picture 4.14: This Week's Unit Picture 4.15: Children's Week Encyclopedia Picture 4.16: From the 4 Corners of the World Picture 4.17: Animal World Picture 4.18: Musical Information Picture 4.19: Your Teacher Says Picture 4.20: Leaves of History Picture 4.21: Famous Musicians 1 Picture 4.22: Famous Musicians 2 Picture 4.23: Turkish Football Stars 1 Picture 4.24: Turkish Football Stars 2 Picture 4.25: One City Every Week Picture 4.26: Traveling Our Country Picture 4.27: Lion Hunt Picture 4.28: Terrible Minutes Picture 4.29: 3 Friends Novel 1 Picture 4.30: 3 Friends Novel 2 Picture 4.31: Oğuz Han 1 Picture 4.32: Oğuz Han 2 Picture 4.33: Hızır 1 Picture 4.34: Hızır 2 Picture 4.35: Yaman Scout and Roughkin Uncle Picture 4.36: Lightning Captain Picture 4.37: Atatürk's Poetry Picture 4.38: Invisible Passenger