Toprak kirletici maddelerin topraktaki adsorbsiyonu ve taşınımı
Adsorbtion and transportation of contaminants in soil
  1. Tez No: 17585
  2. Yazar: SEVKAN NAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLŞEN DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
TOPRAK KİRLETİCİ MADDELERİN TOPRAKTAKİ ADSORBSİYONU VE TAŞINIMI (Yüksek Lisans Tezi) Sevkan NAZLIOGLü GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart, 1991 ÖZ Bu çalışmada toprak içindeki organik kirleticilerin etkin difüzyon sabiti ve adsorbsiyon denge sabitinin tayini tek kataliz tablet moment yöntemi ile incelendi. Dinamik Wicke Kallenbach tipi difüzyon hücresi kullanıldı. Topraktan hazırlanan toprak tabletin her iki yüzünden taşıyıcı azot gazı geçirilirken, inert He, ve adsorbtif izleyici gazlar kullanılarak sistem alt çıkış akımından dağılım eğrilerine karşılık gelen moment değerleri FID veTCD dedektörleri kullanılarak tayin edildi. Deneyler 0.61 gözenekliliğindeki iki farklı uzunluk ta tablet için yapıldı. Tasınım üzerine moleküler difüz yon etkisinin önemli olduğu ve bükümlülük faktörünün yaklaşık olarak, 1.5 olduğu bulundu. Adsorbsiyon ısısının 9.5 Kcal/ K.mol ve adsorbs iyonun fiziksel olduğu sonucuna varılmıştır.Etkin difüzyon sabiti, izleyici o- larak kullanılan maddelerden Diklorometan için 30°C ve 90°C'de sırası ile 0.0304 cm2/sn ve 0.0412 cm2/sn olmak tadır. Diğer izleyici i,2-Dikloroetan için 60°C'de etkin difüzyon sabiti 0.0382 cnP/sn' dir. Adsorbsiyon denge sabiti birinci izleyici madde için 30°C ve 80°C için sırası ile 3.5xl03 mi /gr ve 5X10-2- ml./gr arasında değiştiği ve ikinci madde için 60oC de 9x10^ mi /gr olduğu gözlenmiştir. Değişik hacimlerde 80°C için yapılan deney analizlerinden adsorbsiyonun lineer olduğu görülmüştür. III
Özet (Çeviri)
ADSORBTION AND TRANSPORTATION OF CONTAMINANTS IN SOIL (M.Sc. Thesis) Sevkan NAZLIOGLU GAZI UNIVERSITY ENSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March, 1991 ABSTRACT In this study, the determination of effective diffusion constant and adsorption equilibrium constant for organic contaminants in soil, was investigated by single-pellet moment technique. A dynamic version of the Wicke-Kallenbach type of a diffusion cell was used. A puis of an inert tracer (He) and adsorptives gaseous were injected to the carrier gas following through the upper face of the pellet and response peak leaving the other end face was dedected by TCD and FID. The experiments were carried out with soil pellets of two different lenghts and of porosty o.ol. Moleculer diffusion on transportation was found to be important for the system studied and the tortuosity factor of.5 was evaluated. It was concluded that adsorption heat was 9.5 Kcal/mol. and adsorption was physical. The effective diffusion constants for the tracer Dychloromethane were 0.0304 cm^/sn.- 0.0412 cm2/sn. at 30 °C and 90 °C respectively. For the other tracer 1,2- Dychloroethane. it is 0.0382 cm^/sn. at 60°C. Adsorption equilibrium constant, K«, for the first tracer metarial was observed between 3.5xl03 ml/gr.- 5x10 ml/gr. at 30 °C and 80 °C respectively, and it was observed as 9x10 ml/gr. at 60 °c for the second tracer metarial. Adsorption within the experimental analysis made for different volumes, was seen as linear. IV