İfade aracı olarak doku'nun sanat yapıtında kullanımı
Using texture as expression tool in artworks
- Tez No: 670925
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sanat ve yaratıcısı olan sanatçılar doğadan ve çevrelendikleri yaşam alanlarından kopuk düşünülemezler. Çevremizde gördüğümüz her türlü nesne bir doku ile kaplıdır. Bu kimi zaman görsel bir doku olabilirken kimi zaman çok belirgin bir dokunsal doku da olabilmektedir. Bu bağlamda rastlanılan her türlü nesnenin sahip olduğu görsel ya da dokunsal doku yaratıcı olan sanatçı için dikkat çekici olabilmektedir. Sanatın başlangıcından itibaren doku, çeşitli şekillerde eserlerin içerisinde yer almıştır.Tarihsel süreçte ,doku daha yüzeye yakın ve görsel olarak fark edilirken,değişen çağla beraber yenilenen sanat yaklaşımlarıyla daha belirgin bir sanat elemanı olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Günümüz sanatı içinse vazgeçilmez görsel sanat elemanlarından biri olarak yerini almıştır. Özellikle malzemenin sanatın içerisine dahil edilmesi ,beraberinde doku öğesinin görünürlüğünü arttırmıştır. Bu çalışmada, sanatçıların dokuyu ifade aracı olarak ne şekilde kullandıklarına yer verilmiştir.Öncelikle nesnelerin karakteristik yapılarına göre dokusal özelliklerine açıklama getirilmiş,sonrasında doku kavramı alt başlıklar halinde açıklanmıştır.Özellikle değişen dünya düzeni,savaşlar,devrimler,buluşlar ,sanatın da dönüşümüne etki etmiş bu da değişen sanatçı kimliğini meydana getirmiştir. Bireysel varoluş problemlerini,sorgulayıcı ya da sosyal içerikli temalarla aktaran, bunu yaparken de biçimsel arayıştan vazgeçmeyen ve yeniliğin takipçisi olan sanatçı kimliği ortaya çıkmıştır. Bununla bağlantılı olarak özgürlükçü ve üretimi esnasında malzeme ya da anlatım sınırını kabul etmeyen bir anlayış meydana gelmiştir.Tüm bu değişimlerle beraber yaratılan eserlerde dokunun oluşturulma ve kullanım biçimlerindeki süreç bu çalışmada incelenmiş,kendi eserlerimde dokunun ne şekilde yer aldığına yer verilmiştir Anahtar Kelimeler : Doku,Resim,Malzeme,Empati,Gökçeada
Özet (Çeviri)
Art and its creators can not be thought apart from nature and the living spaces in which they are surrounded .All kind of objects we see around us are covered with a texture.Sometimes this can be a visual texture sometimes it can be a very distinctive tactile texture.In this context the visual or tactile texture of any object encountered can be remarkable fort he creative artist. Since the beginning of art ,texture has been included in art work in various ways.In the historical process while texture is near and visually noticeable ,it has begun to appear as a more prominent art element with the renewed art approaches changing era.For today's art it has taken its place as one of the indispensable visual art elements.In particular ,the inclusion of the material in the art has increased the visibility of the texture used. In this study how artists use texture as a means of expression is explained.First of all the textural properties of objects is explained ,accoarding to their characteristic structures ,the concept of texture is explained under subheadings.The identity of the artists who convey the problems of individual existence through questioning or social themes,does not give up on formal search and is a follower of innovation has emerged.In connection with this, an understanding that is libertarian and does not accept the limit of material or expression has occured during its production.In this study the process of creation and usage of the texture in the work created with all these changes was examined and how the texture was included in my own work was included. Key Words : Texture,Painting,Material,Emphaty,Gökçeada