Naringenin, berberin ve delfinidin fitokimyasal bileşenlerinin 3T3-L1 preadipozit hücrelerinin kahverengileşmesi üzerine etkisi
Effects of naringenin, berberine, and delphinidin phytochemical compounds on browning of 3T3-L1 preadipocyte cells
  1. Tez No: 861073
  2. Yazar: ELİF DİDEM ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
önemli bir halk sağlığı sorunudur. Obezite kompleks bir hastalık olup, bireyin yaşam süresini kısaltmakta ve sosyo-psikolojik ve fiziksel açıdan yaşamı olumsuz etkilemektedir. Son yıllarda obezitenin engellenmesi ve tedavisi için yapılan araştırmalar adipoz doku üzerine yoğunlaşmaktadır. İnsanlarda farklı fonksiyonlara sahip üç adipoz doku vardır: beyaz, kahverengi ve bej adipoz doku. Adipoz dokuların morfolojik yapıları, metabolik fonksiyonları, biyokimyasal özellikleri ve gen ekspresyon yolakları farklıdır. 1) Beyaz adipositler küresel şekilli hücrelerdir ve hacimlerinin %90'ını tek bir sitoplazmik lipit damlacığı oluşturur. Beyaz adipoz deponun temel fonksiyonu vücuda alınan fazla enerjiyi açlık durumunda organizmanın kullanması için trigliserit formunda depolamaktır. 2) Kahverengi adipositlerin hücre yapısı incelendiğinde beyaz adipositlere göre daha küçük çaplı olduğu ve birkaç küçük lipit damlacığı içerdiği gösterilmiştir. Kahverengi yağ dokusunda titremeye bağlı olmayan termojenez gerçekleşir. Titremeye bağlı olan termojenezde soğuğa maruz kalma sonucu kas aktivitesinin artması sonucu ısı oluşumu gerçekleşir. Kahverengi adipositlerin sitoplazmasında daha fazla sayıda mitokondri bulunur. Bunlar eşleşmemiş protein-1 (UCP -1) içerir ve titremeye bağlı olmayan termojeneze aracılık eder. Kahverengi adipoz dokunun en önemli belirteçlerinin arasında PRDM16, PPARγ, PGC1-α, CIDEA ve UCP1 genleri bilinmektedir. 3) Son yıllarda yapılan çalışmalarda“bej adipoz doku”(uyarılabilir kahverengi adipoz doku) olarak adlandırılan üçüncü bir adipoz doku tespit edilmiştir. Bej adipositler beyaz adiposit fenotipindedir, büyük lipid damlacıkları içerir. Bej adipositlerde bazal koşullarda UCP-1 ekspresyonu yoktur. Soğuğa maruziyet veya β3-adrenerjik aktivatörleri ile kahverengi adipoz dokuya benzerler. Bu değişim beyaz adipoz dokunun kahverengileşmesi olarak adlandırılmaktadır ve zayıflama da etkili olup obezite tedavisinde kullanımı araştırılmaktadır. Yapılan hayvan çalışmalarında besinlerin yapısında bulunan besin ögeleri ve biyoaktif bileşenlerin, vücut yağ kompozisyonunun azalmasında, kahverengi adipoz dokunun aktifleştirilmesinde ve beyaz adipoz dokunun kahverengileşmesinde rol oynadığı gösterilmiştir. Vücut yağ kompozisyonuna olan etkisi araştırılmış fakat kahverengileşme üzerine etkisi net olarak bilinmeyen ve son yıllarda öne çıkan fitokimyasallar naringenin, berberin ve delfinidindir. Naringenin (4',5,7- trihidroksiflavanon) renksiz ve acı bir bileşen olup en fazla greyfurtta olmak üzere portakal, limon ve mandalina gibi turunçgillerde ve düşük miktarda olmak üzere domates ve domates ürünlerinde bulunmaktadır. Naringeninin önemli bir özelliği ise obeziteye karşı etkisidir. Adipoz dokusunun kütlesindeki azalma ve preadiposit proliferasyonunun inhibisyonu sağladığı incelenmektedir. Berberin pek çok bitkisel ilaçta doğal olarak bulunan bitki alkoloididir ve genellikle diyarenin tedavisinde kullanılsa da geçtiğimiz yıllarda pek çok farklı metabolik faydası keşfedilmiştir. In vivo ve in vitro çalışmalar berberinin insülin direnci ve hiperlipidemi gibi bazı önemli metabolik hastalıklarda iyileşme sağlayabileceği gösterilmiştir. Delfinidin pek çok pigmentli meyve ve sebzede bolca bulunan antosiyaninlerin majör bir sınıfıdır. Antosiyaninlerin obesite üzerine pozitif ix etkileri olduğu gösterilmiş olsa da, delfinidinin adipojenez ve kahverengileşme üzerine etkilerini inceleyen çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu üç fitokimyasalın biyoraralılığı ve stabilitesi düşüktür, bu nedenle nanoenkapsülasyon tekniği ile enkapsüle edilip fitokimyasalların stabilitesini arttırılıp ve yıkımını azaltabilmektedir. Bu taşıyıcıların küçük boyutta olmaları hücre için alımını kolaylaştırmakta ve böyle biyoyararlılığı arttırabilmektedir. Artmış çözünürlük ve stabilite, kontrollü salınım, hedefe yönelik dağıtım gibi özellikler sayesinde nanoenkapsülasyon tekniği ile uygulanan doz miktarı da azaltılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı nanoenkapsüle ve serbest halde farklı dozlarda naringenin, berberin ve delfinidin biyoaktif bileşenlerinin 3T3-L1 pre-adiposit hücre kültüründe diferansiyasyon ve maturasyon sürecinde termojenez ve kahverengileşme üzerine etkilerini incelemektir. Çalışma in vivo 3T3-L1 pre-adipoz hücrelerinin üzerinde yapılmıştır. İki farklı aşamada tedavi uygulanmıştır: diferensiyasyon ve maturasyon. Bir sonraki aşamada saf naringenin ve berberin lipozomal formunda enkapsüle edilmiştir. Bu partiküller ayrıca boş olarak hazırlanıp nano taşıyıcılar da test edilmiştir. Naringenin, berberin ve delfinidin ve tüm nanopartiküller spesifik konsantrasyonlarda PBS'de (phosphate buffered saline) çözülecektir ve 4°C'de saklanmıştır. Lipozomal naringenin ve berberin kapsüller fiziksel ve kimyasal konşulları test edilmiştir. Kapsüle edilmemiş naringenin, berberin ve delfinidin, nanoenkapsüle naringenin, berberin ve bunların boş partikülleri farklı konsantrasyonlarda medyuma eklenmiştir. Bir sonraki aşamada hücre canlılığı testi, gen ekspresyon seviyeleri (C/EBPβ, PPARγ, FABP4, UCP-1, PGC1-α, PRDM16, CIDEA) ve hücre içi trigliserit ve protein konsantrasyonu ölçülmüştür. Gen ve protein ekspresyon seviyelerini ölçmek için sırasıyla Kantitatif Gerçek Zamanlı PCR ve Elisa analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
global health challenge, demands innovative treatment strategies. Plant-derived bioactive compounds, including flavanones, alkaloids, and anthocyanins, hold promise for combating obesity-related complications. This study explored the effects of delphinidin, naringenin, and berberine – compounds with known anti-obesity potential – on 3T3-L1 preadipocyte cells to unravel their impact on browning of adipose cells. This study investigated the impacts of delphinidin, naringenin, and berberine in both free and liposomal forms on the browning process in 3T3-L1 preadipocyte cells. The expression of key browning markers (PRDM16, PPARγ, PGC1-α, CIDEA, and UCP1) was assessed and triglyceride levels were measured to evaluate lipid metabolism.