Preeklampsinin anogenital mesafe ile ilişkisi
Relation of Preeclampsia to Anogenital Distance
- Tez No: 670930
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FERDA VERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı preeklampsinin anogenital mesafe ile ilişkisini incelemektir. MATERYAL VE METOD: Sağlık Bakanlığı Üniveristesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine doğum için başvuran 41 preeklampsi tanısı almış ve 46 normotansif kontrol grubu gebe de serum androjen düzeyleri ve anogenital mesafeleri ölçülerek incelenmiştir. BULGULAR: Kontrol grubunda anogenital mesafe ölçümü anlamlı (p < 0.05)olarak daha yüksekti. Preeklampsi grubunda total testosteron ve SAI düzeyi anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksekti. Her iki grup da estradiol, SHBG, DHEAS ve androstenedion düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır(p>0.05). Preeklampsi grubunda AGDac ve AGDaf 'nin total testeron ve serbest androjen indeks arasında korelasyon izlenmemiştir. SONUÇLAR: Çalışmamızda preeklampsi grubunda anogenital mesafeyi anlamlı olarak daha kısa izledik. İntrauterin androjen maruziyetinin göstergesi olan anogenital mesafe ve preeklampsi arasındaki ilişkinin çözülmesi preeklampsinin patofizyolojisi ve önlenmesinde bizlere yol gösterecektir. ANAHTAR KELİMELER: Preeklampsi, anogenital mesafe, androjen
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to examine the relationship between preeclampsia and anogenital distance. MATERIAL AND METHODS: 41 preeclampsia who applied to the Ministry of Health University Istanbul Training and Research Hospital for delivery were diagnosed and 46 normotensive control group pregnant women were examined by measuring their serum androgen levels and anogenital distances. RESULTS: Anogenital distance measurement was significantly higher (p < 0.05) in the control group. Total testosterone and FAI levels were significantly higher (p < 0.05) in the preeclampsia group. No significant difference was found between estradiol, SHBG, DHEAS and androstenedione levels in both groups (p>0.05). No correlation was observed between total testosterone and free androgen index of AGDac and AGDaf in the preeclampsia group. CONCLUSIONS: In our study, we observed a significantly shorter anogenital distance in the preeclampsia group. Resolving the relationship between anogenital distance, which is an indicator of intrauterine androgen exposure, and preeclampsia will guide us in the pathophysiology and prevention of preeclampsia. KEYWORDS: Preeclampsia, anogenital distance, androgen