Covid-19 hastalarında eozinofil düzeylerinin morbidite ve mortalite ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between eosinophil levels and morbidity and mortality in Covid-19 patients
- Tez No: 670929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KOŞARGELİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Covid-19 kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Çok sayıda insanı enfekte ederek pandemiye dönüşmüştür. Tüm çabalara rağmen hala tam olarak kontrol altına alınamamıştır. Virüs ile enfekte kişilerin hızlı tespiti ve izolasyonu pandemi kontrolündeki en önemli basamaklardan biridir. Hemogram ise kullandığımız laboratuvar testleri arasında en sık kullanılan ve en önemlileri arasındadır. Eozinofil sayımı ise hemogram parametrelerinden biridir. Bu çalıĢmada acil servise baĢvuran Covid-19 hastalarında eozinofil düzeylerini inceleyerek hastaya ihtiyacı olan tedaviyi erken sağlamak, erken taburculuğu önlemek ve gereğinde yoğun bakım ünitesi ihtiyacını erken saptamak için klinisyenlere yardımcı olmaya amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma acil servise 11.03.2020-31.12.2020 tarihleri arasında başvurmuş olan PCR pozitif saptanmış Covid-19 hastaları üzerinden yapıldı. 18 yaşından büyük, gebe olmayan, verilerine ulaşılabilen, dış merkeze sevk olmamış hastalar çalışmaya dahil edildi. Taburcu olan hastalar grup 1, eksitus olan hastalar grup 2 olarak isimlendirildi. Toplanan 793 hastanın eozinofil, eozinofil yüzdesi, lökosit, lenfosit, CRP, D-dimer, ferritin, fibrinojen değerlerin ve eşlik eden hastalıklarından toplana veriler analiz edilmiştir. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Covid-19 has taken the whole world under its influence in a short time. It has turned into a pandemic by infecting large numbers of people. Despite all efforts, it is still not fully controlled. Rapid detection and isolation of people infected with the virus is one of the most important steps in pandemic control. Hemogram is one of the most frequently used and most important laboratory tests we use. Eosinophil count is one of the hemogram parameters. In this study, we aimed to help clinicians to provide early treatment, to prevent early discharge, and to detect the need for intensive care units early, if necessary, by examining the eosinophil levels in Covid-19 patients admitted to the emergency department. METHODOLOGY: The study was carried out on Covid-19 patients with positive PCR who applied to the emergency department between 11.03.2020-31.12.2020. Patients over the age of 18, who were not pregnant, whose data could be accessed, and who were not referred to an external center were included in the study. The discharged patients were named as group 1, and the deceased patients as group 2. Data collected from eosinophils, eosinophil percentage, leukocyte, lymphocyte, CRP, D-dimer, ferritin, fibrinogen values and comorbid diseases of 793 patients were analyzed. The statistical significance level was accepted as 0.05 in the study.