Preeklampsinin önceden belirlenmesinde maternal serum plasental growth faktör, aktivin, fibronektin, human koryonik gonadotropin, unkonjuge östriol, alfa fetoprotein düzeyleri ve uterin arter dopplerinin yeri
Maternal serum placental growth factor, activin, fibronectin, human chorionic gonadotropin, unconjugated estriol, alpha fetoprotein levels and uterine artery doppler evaluation in the prediction of preeclampsia
  1. Tez No: 141766
  2. Yazar: BEGÜM KÖRBEYLİ KUSEYRİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN OCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Amaç : Maternal serum PGF, fîbronektin, aktivin A, hCG, AFP, uE3 düzeyleri ve uterin arter Dopplerinin birlikte değerlendirerek halen yüksek maternal ve fetal morbidite ve mortaliteye sahip olan preeklampsinin önceden belirlenebilirliğini araştırmak. Materyal ve Metod : Bu prospektif çalışmaya polikliniğimizde takip olan randomize seçilmiş 122 hastayı dahil ettik. İkinci trimester üçlü test sonuçlan, 20-26. gebelik haftalarında uterin arter Doppler değerlendirmeleri yapıldı ve maternal serum PGF, fîbronektin, aktivin A düzeylerine bakılmak üzere kanlan alındı. Preeklampsi gelişen hastalarla kontrol grubu olgulannm tüm verileri karşılaştınldı. Bulgular : Çalışma grubuna dahil edilen hastalardan 16 tanesinde preeklampsi gelişti (% 13). İki grup arasında maternal yaş, parite, kan örneklemesi ve uterin arter Dopplerinin yapıldığı gebelik haftası açısından anlamlı farklılık gözlenmezken, ortalama preeklampsi anamnezi, yatış diastolik basmçlan, doğum haftası ve doğum kilolan arasında anlamlı fark gözlenmektedir. Kontrol grubunda PGF, aktivin A ve fîbronektin ortalama değerleri sırasıyla 142.5±30.8 pg/ml, 8.56±3.86 ng/ml ve 306.5±50.5 mg/1 ölçülürken preeklampsi grubunda bu değerler sırasıyla 66.2±16.5 pg/ml, 26.50±10.37 ng/ml ve 380.5±43.7 mg/1 ölçüldü ve bu parametreler her iki grup arasında anlamlı fark göstermektedir. Bu parametrelerin preeklmapsiyi önceden belirlemedeki sensitiviteleri sırasıyla % 95.3, % 94, % 94; spesifiteleri % 87.5, % 73.2 ve % 78.3 olarak hesaplanmıştır. Uterin arter Dopplerinde sistol/diastol oranlan da anlamlı fark göstermiştir (pO.0001; kontrol grubunda ort : 2.41±0.83, preeklampsi grubunda ort : 3.35±0.93). Üçlü test parametrelerinde hiçbiri iki grup arasında anlamlı fark göstermemiştir. Sonuç : Preeklampsinin önceden belirlenmesinde PGF, aktivin A, fîbronektin ve uterin arter Doppleri prediktif testler olarak kullanılabilir. Bu parametrelerin her birinin tek başına veya kombinasyon halinde prediktif değeri vardır. Ancak hCG, uE3 ve AFP'nin preeklampsinin önceden belirlenmesinde prediktif değeri bulunmamaktadır. 44
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective : To evaluate the early predictive value of maternal serum PGF, fibronectin, activin A, hCG, AFP, uE3 levels and uterine artery Doppler findings in preeclampsia. Materials and Methods : In a prospective study, 122 randomly selected pregnant women in our outpatient clinic were included. Second trimester triple test screening results, uterine artery Doppler velocimetry findings between 20-26 weeks' gestation were recorded and maternal blood sampling for PGF, fibronectin and activin A were drawn. These patients followed up for their pregnancy outcomes. All the results of the patients who developed preeclampsia and control group were compared. Results : Sixteen patients developed preeclampsia (% 13). There were no difference in maternal age, parity, gestational week at blood sampling and uterine artery Doppler ultrasonography between the two groups, but a significant difference in history of preeclampsia in a previous pregnancy, diastolic blood pressure at the time of hospitalisation, gestational week at delivery and birthweight. In the control group, PGF, activin A, fibronectin levels were 142.5±30.8 pg/ml, 8.56±3.86 ng/ml and 306.5±50.5 mg/1, respectively. These levels in the preeclampsia group were 66.2Ü6.5 pg/ml, 26.50±10.37 ng/ml and 380.5±43.7 mg/1, respectively. Activin A and fibronectin levels were significantly increased in the preeclampsia group, while PGF levels were significantly decreased. These parameters had a sensitivity of 95.3, 94 and 94 %, respectively, in early prediction of preeclampsia.