Özbekçede şimdiki zaman işaretleyicilerinin zaman ve görünüş açısından incelenmesi
Study of present markers in uzbek in terms of present tense and aspect
  1. Tez No: 670946
  2. Yazar: SENEM ÖZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Özbekçede şimdiki zamanı işaretleyen -yap, -yotib, -yotir, -moqda biçim birimleri ile yot-, tur-, yur-, o'tir- yardımcı fiilleri zaman işlevi ve görünüş işlevlerine sahiptir. Zaman kategorisinde eylemler konuşma noktası temel alınarak konumlandırılırken, görünüş kategorisinde eyleme yönelik öznel bir bakış açısı verilmektedir. Bu çalışmada Özbekçedeki şimdiki zaman biçim birimlerinin biçimsel ve işlevsel açıdan benzer ve farklı yönleri ele alınacaktır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın konusu, amacı, yöntemi sınırlılıkları ile temel kavramlar olan zaman, görünüş, kılınış ve kiplik sınıflandırmaları üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde ise Özbekçedeki şimdiki zaman biçim birimleri biçimsel ve işlevsel açıdan örnekler üzerinden incelenecektir. Çalışma en son bir sonuç bölümü ile bitirilecektir. Anahtar Sözcükler Özbekçe, Zaman, Şimdiki Zaman, Görünüş, Kiplik
Özet (Çeviri)
In Uzbek, markers of the present tense -yap, -yotib, -yotir, -moqda morphemes with yot-, tur-, yur-, o'tir- auxiliary verbs apart from the tense meaning, it also has aspect meanings. While I positioned the actions based on the localization point in the tense category, In the aspect category, a subjective perspective for action is given. In this study, we will discuss the similar and different aspects of the present tense morphological and functional morphemes in Uzbek language. The study comprises two chapters. In the first chapter, the aim, method, limitations of the study will be given and the basic concepts of tense, aspect, lexical aspect and modality will be discussed. In the two chapter, we will examine present tense morphemes in Uzbek in terms of morphological and functional through examples. The last chapter is the conclusion part. Keywords Uzbek, Tense, Present Tense, Aspect, Mood